Zamknij

Kolejne lotnisko w Polsce z szybkimi testami na Covid-19. Pozwolą na ominięcie kwarantanny

22.02.2021 10:56
Pasażerka w masce
fot. Shutterstock

Lotnisko w Katowicach od 27 lutego uruchomi punkt, w którym pasażerowie przylatujący spoza strefy Schengen będą mogli zrobić szybki test na obecność koronawirusa. Dzięki temu będą zwolnieni z kwarantanny. To już kolejny port lotniczy w Polsce, który zdecydował się na tego typu rozwiązanie.

Warto przypomnieć, że od 28 grudnia 2020 r. na polskiej granicy obowiązują nowe obostrzenia związane z pandemią. Osoby, które przybywają do Polski z zagranicy środkami transportu zbiorowego są zobowiązane do odbycia 10-dniowej kwarantanny.  Zwolnione z tego obowiązku są m.in. osoby posiadające negatywny wynik testu na obecność koronawirusa czy osoby już zaszczepione przeciwko Covid-19.

Te przepisy są sporym utrudnieniem dla podróżujących. Właśnie dlatego polskie lotniska znalazły rozwiązanie, by ułatwić wyjazdy Polakom. Jako pierwsze w Polsce lotnisko we Wrocławiu zaoferowało pasażerom możliwość wykonania szybkich testów antygenowych. Na wynik takiego badania czeka się zaledwie 15 minut, a jeśli okaże się negatywny – pozwala na uniknięcie kwarantanny. W ślad za wrocławskim portem lotniczym poszło również lotnisko Katowice-Pyrzowice. 

Lotnisko w Katowicach. Szybkie testy zamiast kwarantanny

Lotnisko w Pyrzowicach postanowiło ułatwić pasażerom podróżowanie w dobie pandemii.

– Począwszy od 27 lutego 2021 roku, w Katowice Airport dostępna będzie możliwość wykonania szybkich komercyjnych antygenowych testów diagnostycznych pod kątem koronawirusa po przylocie z krajów, które nie należą do strefy Schengen (Non-Schengen) – czytamy na stronie katowickiego portu. 

Dodano, że punkt testowy stanie w strefie przed kontrolą paszportową, czyli przed granicą państwa. Wykonane w tym miejscu testy, w wypadku negatywnego wyniku, zgodnie z wymogami rozporządzenia rządu, „są podstawą do zwolnienia z kwarantanny po przylocie”. Podkreślono, że jest to informacja potwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.

Ile będzie kosztował taki szybki test na lotnisku? Koszt jednego badania to 180 złotych (preferowana jest płatność kartą). Za tę cenę pasażer dostanie zaświadczenie w języku polskim lub angielskim, które potwierdzi wynik. Zaświadczenie będzie można odebrać w formie wydruku lub drogą elektroniczną nie później niż 20 minut od pobrania próbki do badania.

Jak informuje lotnisko, badania będą prowadzone przez Laboratorium Lab-Med, które wykorzystuje certyfikowane testy antygenowe Panbio firmy Abbot.

Na lotnisku w Katowicach od 28 stycznia działa już punkt, w którym wykonywane są szybkie testy antygenowe pasażerom wylatującym do Holandii. Chodzi o połączeniach linii Wizz Air do Eindhoven.

Źródło: rp.pl,