Zamknij

Kazimierz Dolny: co warto zwiedzić? 6 największych atrakcji miasta

10.05.2021 16:15
Kaziemirz Dolny
fot. Shutterstock

Kazimierz Dolny słynie ze swej niezwykłej urody. Urokliwe, stare kamieniczki, malowniczy rynek, romantyczne zakątki, wspaniałe punkty widokowe i artystyczna atmosfera przyciągają coraz więcej turystów, nie tylko z Polski. Odkrywamy największe atrakcje Kazimierza Dolnego. 

Kazimierz Dolny usytuowany jest w pięknym geograficznym miejscu, w województwie lubelskim nad Wisłą. Miasto jest szczególnie modne w sezonie letnim oraz w słoneczne weekendy – wówczas możemy natknąć się na spore liczby turystów. To nie przeszkadza jednak w odkrywaniu uroku i historii tego miasta. Co warto zwiedzić w Kazimierzu Dolnym? Podpowiadamy.

Rynek w Kazimierzu Dolnym

To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Kazimierzu Dolnym i punkt wyjścia dla każdego zwiedzania miasta. Ten wybrukowany, renesansowy plac zwykle tętni życiem i wypełniony jest licznymi straganami. Rynek otaczają z trzech stron kamienice wzniesione w XVI i XVII w. Największą uwagę przykuwają bogato zdobione, bliźniacze kamienice Przybyłów.

Kazimierz Dolny - rynek
fot. Shutterstock

W swoim złotych latach Kazimierz, położony na szlaku handlowym, bogacił się na handlu zbożem. Dziś to jedno z najchętniej odwiedzanych punktów w mieście. W sercu rynku wznosi się studnia z czarnym, drewnianym daszkiem – zdaniem wielu turystów to najlepsze miejsce na pamiątkowe zdjęcie z Kazimierza Dolnego. Zwłaszcza że przy dobrym kadrowaniu uchwyci się też zamek na wzgórzu, do którego też obowiązkowo należy się wybrać.

Kościół Farny w Kazimierzu

W północno-wschodniej części rynku Kazimierza Dolnego wznosi się kościół Farny (św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja). Świątynia pochodząca jeszcze z okresu późnego renesansu skrywa prawdziwy skarb – jedne z najstarszych organów w Polsce, które służą do dzisiaj. Kościół Farny znajduje się na Szlaku Renesansu Lubelskiego.   

Góra Trzech Krzyży

To właśnie z tego miejsca roztacza się najpiękniejsza panorama Kazimierza Dolnego. Fantastyczne krajobrazy można podziwiać zarówno wcześnie rano, jak i wieczorem. Ustawione na szczycie krzyże mają upamiętniać epidemię cholery, która nawiedziła miasto. 

Góra Trzech Krzyży
fot. Shutterstock

W pobliżu znajdują się ruiny zamku z XIV wieku oraz najstarszy zabytek miasta w postaci wiekowej już baszty, która sąsiaduje z młodszą o kilkadziesiąt lat twierdzą.

Zamek w Kazimierzu

Zamek został wzniesiony na polecenie Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Jako zespół fortyfikacji obronnych miał chronić Kazimierz Dolny przed najazdami tatarskimi. Swoją funkcję pełnił aż do wojen szwedzkich. Od tego czasu, mocno zniszczony, popadał w coraz większą ruinę.

Baszta Kazimierz Dolny
fot. Shutterstock

W XX wieku artyści odkryli, że miejsce to stanowi świetny motyw dla pejzaży. Podobno na zrujnowanym dziedzińcu zamkowym wielkomiejscy artyści urządzali bale z przepiękną panoramą Kazimierza i samej Wisły w tle. Dziś zamek jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Kazimierza Dolnego.

Wąwóz Korzeniowy Dół

Okolice Kazimierza słyną z malowniczych wąwozów. Pierwsze z nich powstały najprawdopodobniej w wieku XVII, kiedy miasto miało ważne znaczenie handlowe – służyły jako droga umożliwiająca transport towarów. Dzisiaj najpopularniejszym punktem wycieczek jest tzw. Korzeniowy Dół – wąwóz rozpoczyna się ok. 6 km od rynku.

Wąwóz Korzeniowy Dół - Kazimierz Dolny
fot. Rafal Jablonski/East News

To idealna propozycja dla tych, którzy chcą odpocząć w otoczeniu przyrody. Spacer wąwozem zajmuje ok. 20 minut. Czasami wysokość ścian dochodzi nawet do kilkunastu metrów.

Janowiec: rejs po Wiśle

Podczas wizyty w Kazimierzu Dolnym warto skusić się na rejs Wisłą i podziwianie miasta z perspektywy wody. Promy startują z przystani, która sąsiaduje z centrum miasta. Popularną atrakcją jest przeprawa promem do położonego na drugim brzegu Janowca słynącego z ruin zamku Firlejów z XVI wieku. Widoki na miasto podczas zachodów słońca są naprawdę niesamowite.

Zamek w Janowcu
fot. Shutterstock

Z zamkiem w Janowcu związana jest legenda o Czarnej Damie, która ma się rzekomo ukazywać w ruinach podczas pełni księżyca. Jak głoszą podania, jest to duch córki dawnych właścicieli zamku (Heleny Lubomirskiej), która zakochała się w biednym rybaku. Rodzice zabronili Helenie spotykać się z ukochanym i zamknęli ją w zamkowej wieży. Zrozpaczona dziewczyna, nie mogąc wyrzec się swej miłości, postanowiła zakończyć ze swym życiem, wyskakując z wieży.