Zamknij

Kiedy jechać na Sri Lankę? Najlepsza pogoda na wakacje

Redakcja
13.02.2019 14:53
Sri Lanka - szczyt Adama
fot. Shutterstock

Sri Lanka to kierunek słynący z bogatej kultury, wiecznie zielonych gór, wodospadów, niezwykłych starożytnych miasteczek oraz przepięknych  krajobrazów z plantacjami herbaty na czele. Na wyspie nigdy nie jest zimno i można tu wypoczywać niemal przez cały rok. Kiedy zaplanować wakacje na Sri Lance? Podpowiadamy.

Sri Lanka (Cejlon), usytuowana jest w Azji Południowej, niecałe 50 km od Indii. Ze względu na swoje położenie, między kontynentem a Oceanem Spokojnym, a także różnorodne ukształtowanie terenu, wyspa charakteryzuje się specyficznym klimatem umożliwiającym wypoczynek niemal przez cały rok.

Cejlon znajduje się w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, który warunkują wiatry monsunowe wiejące od oceanu i niosące ze sobą dużą wilgotność powietrza (60-80%). Opady deszczu w kraju są wysokie, choć przypadają głównie na wiosnę i jesień. Na wyspie nie ma wyraźnej pory suchej na terenie całego kraju – gdy na wschodzie padają monsunowe deszcze, na zachodzie świeci mocne słońce, i odwrotnie. Przed planowaniem podróży na Sri Lankę warto sprawdzić, jakiej pogody można spodziewać się w określonej części wyspy.

Monsuny i deszcze na Sri Lance

Na wyspę oddziałują dwa monsuny (Yala i Maha), które przynoszące opady w różnych częściach Sri Lanki. Najbardziej deszczowym miesiącem jest listopad, a najsuchszym styczeń, chociaż ze względu na zmiany klimatu, trudno przewidzieć dokładnie pogodę.

  • Południowo-zachodni monsun Yala wieje od maja do września i przynosi spore opady deszczu głównie na południu Sri Lanki.
  • Północno-wschodni monsun Maha wieje od października do stycznia i powoduje ulewne deszcze w tej części wyspiarskiego kraju.
  • W górach, w środkowej części Sri Lanki, sytuacja wygląda nieco inaczej – najchłodniej i najbardziej deszczowo jest od kwietnia do września – wówczas padać może niemal codziennie.
Sri Lanka - plaża
fot. Pixabay

Zobacz także

Sri Lanka: najlepszy okres na wakacje

Sri Lanka jest kierunkiem, który warto odwiedzić o każdej porze roku. Przed wyjazdem na wyspę warto jednak sprawdzić, w jakich rejonach Sri Lanki (w zależności od miesiąca) mogą pojawić się monsuny i obfite opady deszczu.

Główny sezon na Sri Lance trwa od grudnia do lutego – wtedy można spodziewać się najlepszej, najbardziej słonecznej pogody na południowym i zachodnim wybrzeżu (średnia temperatura 30˚C w ciągu dnia i ok. 22˚C nocą). W tym samym czasie można też odwiedzić tereny górskie. Należy jednak pamiętać, że pogoda na Sri Lance jest kapryśna i nawet w czasie „pory suchej” może pojawić się ulewa. Warto jednak pamiętać, że w tym okresie sezonu turystycznego przyjeżdża największa liczba turystów i ceny różnych usług turystycznych są wyższe.

Północ i wschód Sri Lanki najkorzystniej zwiedzać między lutym a sierpniem, czyli odwrotnie niż w przypadku południowego-zachodu.

Zobacz także

Temperatury na Sri Lance w ciągu roku:

Średnie temperatury na Sri Lance wahają się między 29-33˚C w ciągu dnia i ok. 22˚C nocą. Przez cały rok mamy też zagwarantowaną wysoką temperaturę wody – ok. 27-28˚C. W rejonach górskich można nieco odetchnąć od upałów – temperatura jest zdecydowanie niższa – w ciągu dnia średnia temperatura wynosi ok. 17˚C, a nocą może spaść do 7˚C.

Przeczytaj także:

•  Dominikana: kiedy warto zaplanować wakacje? Podpowiadamy

•  Kiedy warto jechać na Zanzibar? Najlepsza pogoda na wakacje 

•  Seszele: kiedy warto polecieć na wyspy? Najlepsza pogoda na wakacje

•  Kiedy warto jechać do Tajlandii? Pogoda i pora deszczowa w „Krainie Uśmiechu”

___

RadioZET.pl/NC