Zamknij

Kochamy zdjęcia z podróży. Polacy spędzają nawet godzinę na poszukiwaniu idealnego ujęcia

Redakcja
19.02.2018 13:01
Zdjęcia z podróży
fot. Fotolia

Wakacje bez pamiątkowych zdjęć? W obecnych czasach to raczej niemożliwe. Wyniki badań przeprowadzonych przez Opinium Research pokazują, że kochamy fotografowanie podczas podróży. Średnio robimy około 46 zdjęć dziennie, a tygodniowo… ponad 300. 

Robienie zdjęć stało się nieodłącznym elementem podróżowania. Mówi się nawet o uzależnieniu od zdjęć. I nie ma się czemu dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie niemal każdy turysta ma telefon komórkowy ze wbudowanym aparatem. W niepamięć odeszły „analogowe” aparaty z ograniczoną pamięcią na fotografie. Obecnie nawet nie zastanawiamy się nad określonym ujęciem, tylko pstrykamy zdjęcia na potęgę.

Dane dotyczące tego, jak dużo zdjęć robią nasi rodacy w czasie wyjazdów, pochodzą z ankiety przeprowadzonej przez Opinium Research w Polsce w okresie 28.12.17-03.01.18 na reprezentatywnej grupie 1000 respondentów w wieku powyżej 18 lat.

Polacy w podróży? Średnio 46 zdjęć dziennie

Wyniki badań przeprowadzonych przez Opinium Research pokazują, jak bardzo kochamy fotografowanie w czasie podróży. Okazuje się, że Polacy robią średnio 46 zdjęć dziennie, w tym 12 selfie. Tygodniowo ten wynik też prezentuje się imponująco — to ponad 300 zdjęć przywiezionych z każdych wakacji.

A co później dzieje się z setkami pamiątkowych zdjęć? Bardzo często trafiają do mediów społecznościowych — okazuje się, że 1/3 badanych osób przyznaje się do regularnego publikowania swoich fotografii w social mediach. Zdjęciami chętnie dzielimy się również z naszymi znajomymi i rodziną zaraz po powrocie z urlopu — robi tak 65 proc. polskich turystów. Średnio co trzecia osoba wywołuje fotografie zrobione podczas wyjazdu. Zdjęcia w tradycyjnej formie cieszą się największą popularnością wśród Polaków do 35 roku życia.

Uzależnienie od selfie

Zwyczaj robienia zdjęć w stylu „selfie” ogarnął już cały świat. 84 proc. ankietowanych w czasie podróży robi sobie choć jedno selfie dziennie, a co trzeci z nich — ponad 10. Ten fotograficzny trend jest najbardziej popularny wśród młodych osób — dane pokazują, że osoby w wieku 18-24 lat robią średnio 17 selfie dziennie.

Zaskakuje również fakt, że 25 proc. badanych osób przyznało się do tego, że przynajmniej raz podczas wakacji spędzili ponad godzinę, aby zrobić „idealne selfie”.

Zdjęcia z podróży
fot. Fotolia

Podróże inspirują…

Zdjęcia z podróży również. Zdaniem Polaków podziwianie zdjęć z wakacji (nie tylko swoich) może stać się inspiracją do wyjazdów. 26 proc. badanych uważa, że takie fotografie mogą skłonić do kolejnych podróży.

Co więcej, 16 proc. ankietowanych przyznaje, że zdecydowali się wyjechać do danego kraju pod wpływem zdjęcia, które zostało opublikowane przez znajomych w mediach społecznościowych. To nie wszystko. 6 proc. przyznaje, że zdjęcia innych osób wzbudzają w nich zazdrość.

Zdjęcia z wakacji — czym je najczęściej robimy?

Chyba nikogo nie zaskoczy odpowiedź, że w tym obszarze królują telefony komórkowe. Ponadto co piąty badany przyznaje się do robienia zdjęć w podróży za pomocą profesjonalnego sprzętu fotograficznego wartego ponad 3000 złotych.

Dla tej części osób nawet najlepsza technologia w telefonach komórkowych nie zastąpi dobrego aparatu. Właśnie dlatego część turystów dźwiga ze sobą torby z dodatkowymi obiektywami i niezbędnymi akcesoriami. Czego nie robi się dla idealnych ujęć z wakacji!

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC