Zamknij

Koh Tao w Tajlandii: jak się dostać, gdzie nurkować i co zobaczyć?

Nina Czochara
06.08.2019 15:57
Koh Tao
fot. Shutterstock

Koh Tao jest jedną z wielu wysp Tajlandii, którą wymienia w gronie najpiękniejszych w kraju. Rajska, klimatyczna, wciąż kameralna – tak najkrócej można opisać to miejsce. Warto do tego dodać stale pędzące po ulicach skutery. Jak dostać się na Koh Tao, co warto tam zobaczyć i gdzie wybrać się na nurkowanie? Podpowiadamy.

Koh Tao jest najmniejszą i najbardziej kameralną spośród Wysp Zatoki Tajlandzkiej (obok Koh Pha Ngan i Koh Samui). Ze względu na swój kształt bywa nazywana „wyspą żółwia”. Choć z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność, wciąż zachowała swój spokojny, lokalny klimat i wciąż zachwyca swą urodą. Koh Tao to świetne miejsce dla wielbicieli plażowania, snorkelingu, nurkowania z maską oraz pieszych wędrówek. Na wyspie warto zatrzymać się przynajmniej dwa dni. Odkrywamy największe atrakcje Koh Tao i najpiękniejsze plaże.

Zobacz także

Jak dostać się na Koh Tao z Bangkoku?

1. Autobus i prom. Z Bangkoku na Koh Tao (i z powrotem) dostępne są bilety łączone, które można kupić w lokalnych biurach Lomprayah lub na stronie internetowej https://12go.asia/en. Cała podróż trwa od 9 do 12 godzin. Najpierw autobusem (wygodnym, klimatyzowanym) dojeżdżamy do

portu Chumphon

, a następnie płyniemy promem na Koh Tao (rejs trwa niecałe 2 godziny). 

Aby nie tracić dnia na podróż, dostępna jest opcja wyjazdu z Bangkoku o 21.00 – wówczas około 4 nad ranem dojeżdża się autobusem do portu w Chumphon. Po dotarciu na miejsce trzeba jednak czekać trzy godziny na prom, który rusza o 7 rano i dociera na Koh Tao o 8.45. Podróż nocnym autobusem trwa ok. 12 godzin. Port w Chumphon nie jest szczególnie rozwinięty i przygotowany dla turystów – drewniane ławeczki, kilka sklepów i knajpek.

Można również wyjechać o 6 rano z Bangkoku – wtedy podróż z przesiadką w Chumphon trwa 9 godzin, a do Koh Tao dociera się ok. 14.45. Bilet łączony (autobus plus prom) z Bangkoku na Koh Tao kosztuje ok. 1100 THB za osobę.

 • Trasa: Bangkok (centrum) – port w Chumphon – Koh Tao

2. Samolot i prom. Aby szybciej dotrzeć na miejsce, można również wykupić lot łączony z promem (taką opcję oferuje linia Air Asia oraz Nok Air). Bilet obejmuje podróż samolotem z mniejszego lotniska Don Muang (DMK) do Surat Thani i stamtąd rejs promem na Koh Tao. Nie trzeba się też martwić o dojazd z lotniska do przystani czy transfer z głównego portu Bangkok-Suvarnabhumi do Don Muang – w cenie biletu zawarte są wszystkie transfery. 

Taki łączony bilet można kupić tylko na określone godziny (wylot jest zwykle wcześnie rano), gdyż wieczorem promy już nie kursują (jest jeden nocny, ale linie lotnicze go nie uwzględniają w ofercie). Po przylocie na lotnisko Don Muang trzeba się jednak przygotować na kilka godzin czekania na prom. Łącznie podróż trwa około 8 godzin. Bilet łączony (samolot plus prom) kosztuje około 2332 THB za osobę. Kupując bilety lotnicze i na prom oddzielnie, zapłacimy podobnie, ale nie mamy pewności, że zdążymy na samolot.

 • Trasa: Lotnisko Bangkok-Suvarnabhumi – transfer na lotnisko Don Muang – Surat Thani – Koh Tao

Zobacz także

Zobacz także

Atrakcje Koh Tao: co warto zobaczyć?

Koh Tao jest doskonałym miejscem dla wielbicieli plażowania i pięknych widoków. Najpiękniejsze odcinki znajdziemy na południowym i zachodnim wybrzeżu wyspy.

Sairee Beach - Koh Tao
fot. Shutterstock
 1. Plaża Chalok Baan Kao – wąska, piaszczysta plaża na południu Koh Tao. Niebieskie wody są dość płytkie, dzięki czemu można niemalże spacerować po oceanie.
 2. Plaża Freedom Beach – niewielka, rajska, idealna na wypoczynek; znajduje się na najdalej wysuniętym na południe cypelku.
 3. Plaża Sairee Beach – to jedna z najbardziej popularnych plaż na Koh Tao na zachodnim wybrzeżu. W okolicy znajduje się wiele klubów, lokali i hosteli, więc to dobre miejsce dla wielbicieli tętniące życiem klimatu.
 4. Love@Koh Tao – to fantastyczny punkt widokowy w samym centrum wyspy – widoki na żywo zieloną dżunglę oraz turkusowe wody oceanu są naprawdę niesamowite. Wybierając się na pieszą wędrówkę, warto mieć wygodne buty – trasa nie jest bardzo trudna, ale miejscami bywa wymagająca. Cudowne widoki szczególnie w czasie zachodu słońca. 
 5. John Suwan Viewpoint – punkt widokowy na południowym krańcu Koh Tao; niesamowity panoramiczny widok. To jedno z tych miejsc, które obowiązkowo trzeba zobaczyć na Koh Tao (wstęp ok. 50 THB za osobę). 

Zobacz także

Koh Tao: nurkowanie i snorkeling

Koh Tao jest jednym z najlepszych miejsc w Tajlandii dla osób dla miłośników nurkowania i osób rozpoczynających swoją przygodę ze snorkelingiem. Na wybrzeżu działa bardzo wiele ośrodków nurkowania, konkurencja sprawia, że ceny są wyjątkowo niskie, a standard obsługi wysoki. Podobno na wyspie wydawanych jest więcej certyfikatów nurkowych niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Snorkeling na Koh Tao

Koh Tao ma łatwo dostępne miejsca do snorkelingu przy brzegu. Zorganizowanie samodzielnej wyprawy jest naprawdę proste, bo na wschodnim wybrzeżu można bez problemu wypożyczyć sprzęt. Większość wielbicieli tego sportu wypływa prosto z zatoczek lub wynajmuje łódź, by oddalić się nieco od brzegu. Dostępne są też zorganizowane wyprawy z przewodnikiem. Gdzie wybrać się na snorkeling na Koh Tao?

 1. Shark Bay – piękna plaża, świetna dla wielbicieli snorkelingu – można zobaczyć żółwie i rekiny.
 2. Laem Thian – popularny punkt ze względu na niewielkie rekiny, na wschodnim wybrzeżu Koh Tao.
 3. Lighthouse Bay – płytkie miejsce w północno-wschodniej części wyspy, z pięknymi koralowcami.
 4. Ao Hin Wong – słynie z krystalicznie czystych wód, idealne dla wielbicieli snorkelingu.
Koh Tao
fot. Shutterstock

Nurkowanie na Koh Tao

Niemal każdy hotel lub guesthouse pośredniczy w sprzedaży wycieczek połączonych z nurkowaniem na Koh Tao. Każda szkoła ma kilka stałych rejonów, które wybiera w zależności od pogody i warunków na oceanie.
Wszystkie oferty wyglądają dość podobnie: wyjazd około 9.00, przejazd do 3-4 miejsc do pływania z rurką, lunch, a na koniec zatrzymanie się na plażowanie w wyspie Koh Nang Yuan i powrót około 17.00. Najlepsze miejsca do nurkowania na Koh Tao.

 1. Green Rock – przypomina podwodną dżunglę z grotami i jaskiniami (ok. 25 metrów głębokości).
 2. Ogrody Japońskie – spokojne miejsce do nurkowania, dobre dla początkujących; w wodach oceanu można zobaczyć barwne koralowce, żółwie i płaszczki (ok. 12 metrów głębokości).
 3. Ao Tanot Bay – kryształowo czyste wody, świetne do nurkowania z rurką; działa tuż też pięć ośrodków wypoczynkowych.
 4. White Rock – doskonały punkt do podziwiania różnokolorowych koralowców. To popularne miejsce do nurkowania nocą. 

Źródło: Tajlandia, Lonely Planet, Wydawnictwo zbiorowe, Pascal 2018

ZOBACZ TAKŻE:

•  Kiedy warto jechać do Tajlandii? Pogoda i pora deszczowa w „Krainie Uśmiechu”

•  Phuket. Odkrywamy najpopularniejszą wyspę Tajlandii

___

RadioZET.pl/NC