Zamknij

Ta kolejka linowa połączy dwa kraje. Z Rosji do Chin w kilka minut

Nina Czochara
02.08.2019 14:14
Kolejka linowa z Rosji do Chin
fot. UNStudio

Na rzeką Amur zawiśnie pierwsza transgraniczna kolejka linowa, która połączy dwa kraje. W niecałe 8 minut będzie można pokonać trasę z Rosji do Chin w obie strony. Budowa kolejki ma ruszyć już w przyszłym roku.

Transgeniczna kolejka linowa ma kursować między miastem Heihe w Chinach, a Błagowieszczeńskiem w Rosji. Ben van Berkel, założyciel i główny architekt holenderskiego UNstudio, w którym stworzono projekt, powiedział, że będzie to pierwsza na świecie kolejka łącząca dwa kraje i odmienne kultury.

Kolejka linowa między Rosją a Chinami 

Zgodnie z projektem do dyspozycji pasażerów będą cztery wagoniki, z których każdy będzie w stanie pomieścić nawet 60 pasażerów. Kolejka zawiśnie nad rzeką Amur stanowiącą naturalną granicę między Rosją i Chinami. Przejazd między rosyjskim a chińskim miastem ma potrwać około 3,5 minuty. Na całościową przeprawę graniczną podróżni będą potrzebowali łącznie 7,5 minuty

– Kolej linowa jest niezawodna, szybka i wydajna. Ma też dodatkową zaletę, ponieważ pozwala zobaczyć i odkryć miasta z zupełnie innej perspektywy – powiedział Ben van Berkel. – To pierwsze takie miejsce na świecie, gdzie kolejka przetnie granicę między dwoma państwami – dodał.

Zobacz także

Częścią projektu są również tarasy i zielone płaskowyże. Na szczycie stacji ma się dodatkowo znaleźć ogólnodostępna restauracja i centrum konferencyjne oraz ogród na dachu. Budynek ma być skonstruowany tak, aby podróżni mieli widok zarówno na Błagowieszczeńsk, jak i chińskie Heihe, które znajduje się po drugiej stronie rzeki Amur. 

Start budowy kolejki zaplanowano na lipiec 2020 roku. Inwestycja może kosztować nawet 800 mln CNY, czyli ok. 450 mln złotych. Według wstępnych planów pierwsi pasażerowie pojadą kolejką w 2022 roku.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC