Zamknij

Kolejne odwołane loty przed świętami? Piloci Ryanaira zapowiadają strajk

Redakcja
15.12.2017 13:21
Kolejne odwołane loty przed świętami? Piloci Ryanaira zapowiadają strajk
fot. Flickr

Związki zawodowe pilotów w całej Europie zapowiedziały strajki. Najbardziej mogą ucierpieć na tym pasażerowie podróżujący przed Bożym Narodzeniem. 

Irlandzki związek zawodowy, który zrzesza pilotów linii Ryanair, zapowiedział strajk na 20 grudnia. Wcześniej o podobnych planach informowali także niemieccy, portugalscy i włoscy piloci przewoźnika. Linia lotnicza już ostrzega pasażerów przed możliwymi kłopotami.

Dlaczego piloci linii Ryanair strajkują?

Coraz więcej pilotów buntuje się przeciw warunkom pracy i wynagrodzeniu. Chcą nie tylko dostać wyższe wynagrodzenie, ale też mieć normalne kontrakty – nieoparte wyłącznie na samozatrudnieniu. Tu decydujący okazał się jesienny kryzys, kiedy przewoźnik musiał odwołać tysiące lotów z powodu rzekomych błędów w planowaniu grafików załogi.

Piloci chcą także uznania przez Ryanair związków zawodowych i traktowania ich jako partnera do rozmów. Do tej pory przewoźnik negocjował wyłącznie z przedstawicielami załóg, osobno w każdej swojej bazie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Pracownicy Ryanair grożą strajkiem. Będą odwołane loty w wakacje?

Ryanair gotowy na ustępstwa

Jak podaje Business Insider, przewoźnik nie chce dopuścić do paraliżu przed Bożym Narodzeniem, jaki mógłby wywołać zapowiadany strajk pilotów. Linia lotnicza zadeklarowała, że zmieni swoją długoletnią politykę i zacznie uznawać związki zawodowe.

Michael O'Leary, szef Ryanaira, w komunikacie podkreśla, że loty w okresie świątecznym są bardzo ważne dla pasażerów i strajk pilotów mógłby spowodować liczne kłopoty oraz opóźnienia.

Przedstawiciele przewoźnika napisali już do związków zawodowych w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii i zapraszają do rozmów. Chcą, by związki zawodowe stały się reprezentantem pilotów w spółce w każdym z wymienionych wyżej państw. Nowe struktury mają powstać na początku 2018 roku. Ryanair zastrzega jednak, że będzie uwzględniać postulaty związków tak długo, jak będą wyrażane przez należących do nich pilotów Ryanaira, a nie latających w konkurencyjnych liniach lotniczych.

„Jeśli najlepszą drogą, by osiągnąć porozumienie, jest rozmowa z naszymi pilotami za pośrednictwem uznanych związków zawodowych, jesteśmy gotowi to zrobić – powiedział Michael O'Leary. Ich uznanie będzie istotną zmianą dla Ryanaira" – dodaje.

To nie pierwsze problemy przewoźnika

W tym roku, od 15 września do końca października, Ryanair odwołał niemal 2 tys. lotów. Ale to nie wszystko. W okresie od listopada do marca przyszłego roku odwołano kolejnych 18 tys. lotów, co według szacunków miało wpłynąć na plany ponad 400 tysięcy pasażerów. Oficjalnym powodem decyzji miały być źle zaplanowane grafiki załogi.

Źródło: Business Insider

___

RadioZET.pl/NC