Zamknij

Kolejne ograniczenia dla podróżnych? Popularny kraj w Europie chce zmniejszyć liczbę turystów

Redakcja
17.04.2018 14:53
Islandia
fot. Pixabay

Islandia jest obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków wśród turystów z całego świata. Okazuje się jednak, że rosnąca liczba osób przybywających do tego kraju ma katastrofalne skutki dla środowiska, co potwierdził opublikowany niedawno raport. Władze rozważają wprowadzenie limitów dla odwiedzających Islandię. 

Z przedstawionego przez Ministerstwo Ochrony Środowiska raportu wynika, że wiele najważniejszych islandzkich atrakcji jest poważnie zagrożonych ze względu na zbyt dużą liczbę turystów. W złym stanie są między innymi: wodospad Skógafoss, obszar wokół gejzeru Geysir, półwysp Dyrhólaey oraz wodospad Gullfoss. W najgorszym stanie jest szlak turystyczny Reykjadalur, który już został zamknięty ze względu na zbyt duże zniszczenia. A to tylko cześć długiej listy wymienionych w raporcie atrakcji, które są zagrożone z winy turystów. 

Autorzy raportu uważają, że w okolicach znanych atrakcji turystycznych nie ma odpowiedniej infrastruktury, monitoringu i brakuje określonych sposobów ochrony roślin i zwierząt. Co więcej, wiele szlaków turystycznych jest źle wytyczonych i wyznaczonych, co negatywnie wpływa na środowisko. 

Zobacz także

Ograniczenie liczby turystów na Islandii?

W związku z problemami, które pojawiły się na Islandii, władze kraju rozpoczęły dyskusję o tym, jak chronić tutejsze środowisko naturalne. Z badań przeprowadzonych wśród mieszkańców południowej części kraju wynika, że są oni negatywnie nastawieni do rozwijającej się turystyki. Około 40% z nich uważa, że Islandia nie może przyjąć większej liczby turystów.

Sytuacja Islandii jest jednak o tyle skomplikowana, że turystyka to główne źródło dochodów tego kraju. Ograniczenie liczby odwiedzających może przynieść zatem negatywne konsekwencje - szczególnie finansowe. 

Eksperci podkreślają, że na początek konieczne jest wprowadzenie limitu napływu turystów do miejsc, gdzie znajdują się najpopularniejsze atrakcje turystyczne. W 2010 roku kraj odwiedziło niespełna pół miliona osób, w ubiegłym roku było ich prawie pięć razy więcej (około 2,3 mln).

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC