Zamknij

Kolejne strajki w Ryanairze. Akcje protestacyjne dotkną tysiące pasażerów

Nina Czochara
19.08.2019 11:34
Ryanair smaolot
fot. Flickr

Pasażerowie linii Ryanair muszą nastawić się na utrudnienia pod koniec sierpnia i na początku września. FORSA, czyli związek zawodowy irlandzkich pilotów Ryanaira poinformował, że niemal wszyscy członkowie opowiedzieli się za rozpoczęciem akcji protestacyjnej. Strajkujący dołączą tym samym do Portugalczyków i Brytyjczyków, którzy już wcześniej ogłosili podobną decyzję.

O potencjalnym strajku pilotów Ryanaira mówi się od kilku tygodni, jednak jeszcze niedawno wydawało się, że pracownicy irlandzkiej linii dojdą do porozumienia z pracodawcą. Warunkiem rezygnacji z planów akcji protestacyjnej miało być spełnienie żądań płacowych pilotów. W trakcie ubiegłotygodniowych mediacji nie udało się jednak porozumieć w tej sprawie. Dlatego irlandzcy piloci w tym tygodniu zapowiedzieli organizację 48-godzinnego strajku. Na razie nie wiadomo, w jakich dniach będzie miał on miejsce.

Strajki w Ryanairze: utrudnienia w sierpniu i wrześniu

To jednak nie koniec możliwych utrudnień w najbliższych tygodniach. Związki reprezentujące personel kabinowy Ryanaira w Hiszpanii ogłosiły plany przeprowadzenia 10-dniowych strajków we wrześniu, chyba że irlandzki przewoźnik zmieni plany zamknięcia kilku baz w tym kraju. Chodzi o lotniska na Gran Canarii, Teneryfie oraz w Gironie.

W oświadczeniu związki poinformowały, że planują strajk w dniach: 1, 2, 6, 8, 13, 15, 20, 22, 27 i 28 września.

Wszystko wskazuje jednak na to, że tym razem, niezależnie od skali strajku, Ryanair nie zamierza ustąpić.

– Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by uniknąć zakłócenia wakacyjnych lotów naszych klientów – oświadczył Eddie Wilson, dyrektor generalny Ryanair. – Jednak żadna firma nie może zgodzić się na rażąco nieuzasadnione żądania swoich najlepiej opłacanych pracowników. Piloci domagają się wzrostu wynagrodzenia o ponad 100 proc., mimo że w styczniu otrzymali już 20-procentowe podwyżki. I to w czasie, gdy branża lotnicza przeżywa kryzys – dodał.

Zobacz także

W ubiegłym tygodniu piloci irlandzkiego przewoźnika, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Pilotów Brytyjskich Linii Lotniczych, zagłosowali za ogłoszeniem strajku. Spór dotyczy emerytur, zasiłków rodzicielskich i "przejrzystej" struktury płac. Do strajków ma dojść pomiędzy godziną 00:01 w czwartek czasu lokalnego, 22 sierpnia a godziną 23:59 w piątek, 23 sierpnia oraz ponownie od północy w poniedziałek, 2 września do godziny 23:59 czasu lokalnego w środę, 4 września.

Tegoroczna planowana akcja protestacyjna to nie pierwszy raz, kiedy piloci Ryanaira decydują się na tak radykalne kroki. W ubiegłym roku strajk ogłosili związkowcy z Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Holandii, Włoch i Niemiec. Tylko w ciągu jednego dnia akcji (28 września) przewoźnik był zmuszony odwołać aż 250 lotów – w tym 10 połączeń z i do Polski. 

ZOBACZ TAKŻE:

•  Ryanair w czołówce firm najbardziej trujących powietrze w Europie

•  Abonament dla często latających pasażerów? Nowa propozycja od Ryanaira

Źródło: TVN24, Fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC