Zamknij

Kazachstan luzuje restrykcje dla podróżujących. Wraca ruch bezwizowy dla Polaków

22.09.2021 10:04
Kazachstan
fot. Shutterstock

W rządzie Kazachstanu specjalna komisja powołana ds. Covid-19 podjęła decyzję o szerszym otwarciu swoich granic dla turystów. W najbliższym czasie ma zostać przywrócony ruch bezwizowy z 30 krajami świata. Na tej zmianie skorzystają również Polacy. 

Obecnie podróż z Polski do Kazachstanu jest możliwa wyłącznie po uzyskaniu wizy turystycznej. Wcześniej obowiązujący ruch bezwizowy z naszym krajem został zawieszony 30 kwietnia 2021 roku w związku z pandemią Covid-19. Takie zmiany miały obowiązywać co najmniej do 31 grudnia tego roku. Okazuje się jednak, że władze Kazachstanu chcą skrócić czas obowiązywania tego obostrzenia. 

Kazachstan przywraca ruch bezwizowy dla Polaków

Kazachstan chce przywrócić ruch bezwizowy z 30 krajami, które mają „korzystną sytuację epidemiczną i wysoki wskaźnik szczepień”. Taka zmiana ucieszy podróżujących z naszego kraju – Polska również trafiła na tę "bezpieczną listę". Poza Polakami bez wizy będą mogli ponownie podróżować do Kazachstanu między innymi Hiszpanie, Francuzi, Niemcy, Włosi, Holendrzy, Duńczycy czy Japończycy. 

Oprócz tego od 27 września mają zostać wznowione loty komercyjne z 16 krajami – na tej liście również znalazła się Polska.

Nadal trzeba przestrzegać innych restrykcji wprowadzonych w ramach walki z Covid-19. Jak czytamy na stronie MSZ, przed wjazdem do Kazachstanu należy okazać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR (badanie musi zostać wykonane w ciągu ostatnich 72 godz. przed przyjazdem). Zwolnione z wykonywania testów są dzieci do 5 roku życia.

Należy pamiętać też o obowiązkowym noszeniu maseczki ochronnej w zamkniętych miejscach publicznych, transporcie publicznym czy taksówkach. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kara grzywny w wysokości 87 510 KZT (ponad 800 złotych). 

Źródło: inform.kz, gov.pl, Fly4free.pl