Zamknij

Kolejny zagraniczny przewoźnik wkracza na polskie tory

Redakcja
21.12.2017 10:19
Kolejny zagraniczny przewoźnik wkracza na polskie tory
fot. Flickr

Już niedługo możemy spodziewać się drugiego prywatnego przewoźnika z Czech. RegioJet otrzymał właśnie certyfikat bezpieczeństwa, dzięki któremu może starać się o wjazd na polskie tory. 

Coraz więcej firm planuje wkroczyć na rynek przewozów pasażerskich w Polsce. Dwa miesiące temu Leo Express uzyskał pozwolenia i licencje, dzięki którym prawdopodobnie już na początku przyszłego roku uruchomi pierwsze połączenie – z Krakowa do Pragi.

Rozwój na polskich torach planuje również RegioJet, który prowadzi już przewozy autokarowe na trasie Ostrawa–Kraków oraz Praga–Warszawa. Czeska spółka zdobyła pod koniec listopada certyfikat bezpieczeństwa, wydany przez Urząd Transportu Kolejowego, który jest pierwszym krokiem do wejścia na polskie linie kolejowe. Sam wniosek przewoźnik złożył dwa lata temu. Teraz udało się pozytywnie rozpatrzyć sprawę. Certyfikat będzie ważny do 2022 roku.

Nie wiadomo jeszcze, na jakich trasach miałby jeździć RegioJet.

Nie podjęliśmy jeszcze decyzji co do tego, jakie kierunki połączeń chcemy obsługiwać pociągami w Polsce, czy będzie to Kraków czy Warszawa. Planujemy uruchomienie połączeń kolejowych w perspektywie 2-3 lat – powiedział Aleš Ondrůj, rzecznik prasowy RegioJet.

Przed czeskim przewoźnikiem jeszcze długa droga, pełna formalności – wymagane jest m.in. zdobycie wolnego dostępu do torów, a UTK musi ocenić, czy nie jest zagrożeniem dla PKP. Taką samą procedurę przeszedł w Polsce Leo Express.

RegioJet powstał w 2009 roku i jest największym prywatnym przewoźnikiem kolejowym w Czechach. W ubiegłym roku przewiozły około 8 mln pasażerów.

Źródło: Fly4free.pl, Kurierkolejowy.eu

___

RadioZET.pl/NC