Zamknij

Kołobrzeg na lato!

Kołobrzeg na lato!
fot. Materiały prasowe

Kołobrzeg to niezwykła miejscowość, położona nad samym morzem, urzeka swoim pięknem, intryguje niesamowitą historią, a także zdumiewa różnorodnością atrakcji.

Jest to miejsce, które przyciąga wielu turystów, nazywane często „Perłą Uzdrowisk”. Kto choć raz wypoczywał w Kołobrzegu na pewno z przyjemnością do niego powraca. Ciekawa architektura pozwala na długie spacery pięknymi uliczkami, otoczonymi urokliwymi kamienicami i zielonymi parkami. Chwili wytchnienia i relaksu można zaznać w licznych obiektach SPA i Wellness, których nie brakuje w polskiej stolicy SPA, jak mówi się o Kołobrzegu. Natura pozostawiła w tym miejscu wiele skarbów: solanki – lokalne białe złoto oraz borowinę – czarne złoto. To dzięki tym złożom Kołobrzeg jest uznanym w Polsce uzdrowiskiem. To tutaj po zdrowie i urodę przez cały rok ściągają rzesze turystów z całej Europy. Smakoszy i amatorów nadmorskich potraw na pewno usatysfakcjonuje menu kołobrzeskich restauracji i smażalni, w których zawsze można zjeść świeżą rybę „prosto z kutra”. Niezależnie od panującej nadmorskiej aury turyści mogą skorzystać z całej gamy atrakcji.

Kołobrzeg Na Lato 1

Zdrowo i aktywnie…

Oczywiście kwestia walorów zdrowotnych Kołobrzegu jest bezsporna, hotele i obiekty SPA świadczą swoje usługi na wysokim europejskim poziomie, prześcigając się w układaniu zdrowych diet oraz programów rekreacyjnych. Marsze z kijkami nordic walking wzdłuż morskiego brzegu czy wycieczki rowerowe zmodernizowanymi ścieżkami rowerowymi to tylko niewielka część aktywnych propozycji. Liczne parki, place z fontannami, ukwiecone skwery powodują, że Kołobrzeg tętni zielenią. Jednym z najpiękniejszych obiektów zielonych jest Park im. Stefana Żeromskiego, wzdłuż którego biegnie Aleja Nadmorska, z której można podziwiać zarówno stare drzewa parku jak i plażę. Jest to wspaniałe miejsce do spacerowania oraz do wycieczek rowerowych. Aleja Nadmorska połączona jest ze ścieżka rowerową prowadzącą wzdłuż wybrzeża do Podczela. Nieopodal ciągnie się las z pomnikowymi drzewami. W części lasu położonej na południe od szosy koszalińskiej wytyczono trasy rowerowe.

Kołobrzeg Na Lato 3

Morska przygoda….

Spragnieni morskich wrażeń na pewno odnajdą je w którymś z kołobrzeskich portów, gdzie można wyruszyć w prawdziwy rejs statkiem, wdrapać się na latarnię morską i zostać porwanym przez piratów w Reducie Solnej. Prawdziwych żeglarzy Kołobrzeg przywita gościnnie w nowo otwartej Marinie, gdzie już cumują statki i jachty z całego świata. Miłośnicy wędkowania mają szansę doznać przyjemności połowu ryb morskich, a w Parsęcie złowić dorodnego łososia lub troć.

Kołobrzeg Na Lato 4
Kołobrzeg Na Lato 5

Kołobrzeg w historycznym klimacie…

Kołobrzeg to nie tylko słońce, plaża i port. Jeśli znużą się Państwo kąpielami słonecznymi, spacerami po porcie lub pogoda spłata Wam figla, warto udać się na spacer szlakami średniowiecznych Kołobrzeżan. Odwiedzając najstarsze zakątki miasta należy pamiętać, że wiosną 1945 roku przez Kołobrzeg przetoczył się front, w wyniku czego miasto zostało zniszczone w prawie 90%. Dlatego też, chcąc poznać stare dzieje Kołobrzegu należy odwiedzić nieliczne ocalałe, lecz wartościowe zabytki. Na miejscu Starego Miasta powstała zupełnie nowa dzielnica zwana przez miejscowych Nową Starówką. W miejscu tym nowe domy wyglądające jak zadbane, stare kamieniczki zostały wbudowane pomiędzy prawdziwe staromiejskie budownictwo. Liczne elementy i detale zapożyczone z dawnych stylów architektonicznych tworzą niepowtarzalny klimat starówki. W centrum Nowej Starówki stoi neogotycki ratusz. Nie ma tu otwartych przestrzeni. Przy wąskich uliczkach ciągnie się zwarta zabudowa. Nad całością góruje ogromna gotycka Bazylika. Miejsce to, dzięki swojemu specyficznemu klimatowi przypomina zwiedzającym najdawniejsze dzieje miasta i historię współczesną. Proponujemy przenieść się w czasie do minionych wieków i przypomnieć te historyczne budowle. Ale Kołobrzeg to nie tylko piękne miasto, to też miejsce, w którym na uwagę zasługuje wiele ciekawostek i w tym miejscu warto je wszystkim czytelnikom przytoczyć. W malowniczym parku nadmorskim, przy deptaku zlokalizowany jest pomnik Sanitariuszki. Niby nic wielkiego, ale okazuje się, że monumentu o tej treści nie znajdziemy w żadnym innym miejscu w Europie. Powszechnie znanym kołobrzeskim obiektem jest molo (notabene uznane za najbardziej romantyczne miejsce w województwie), ale nie każdy wie, że to najdłuższa 220 metrowa tego typu żelbetowa konstrukcja na polskim wybrzeżu.

Kołobrzeg Na Lato 7
Kołobrzeg Na Lato 6
Kołobrzeg Na Lato 9

Piękna, szeroka, piaszczysta plaża rozpościera się na długości, aż 13 km, co oczywiście sprzyja przyjemnym, długim spacerom w różnym okresie roku kalendarzowego. W dzielnicy uzdrowiskowej znajduje się bindaż grabowy nazwany także „Aleją miłości”. Jest jednym z nielicznych występujących na terenie kraju i pochodzi z XIX wieku, a długość jego wynosi 130 metrów. Miasto poszczycić może się dużą ilością parków, terenów zielonych, a także pomników przyrody. Na szczególną uwagę zasługuje Ekopark, który cenny jest ze wzglądu na walory krajobrazowe, geomorfologiczne, faunistyczne i florystyczne. W sercu miasta, przed dziedzińcem ratusza miejskiego usytuowana jest fontanna „Kula Ziemska”. Granitowa kula o wadze 1,5 tony umieszczona jest w unikatowym łożysku wodnym. Natomiast ciekawostką jest fakt, że można ją poruszyć i wprawić w ruch obrotowy tylko jednym palcem. Obok ratusza znajduje się najwyższa 74 metrowa budowla miasta, kołobrzeska Mała Bazylika p.w. Wniebowzięcia NMP, gdzie zaobserwować można krzywe filary, których odchylenie od pionu wynosi około 60 cm. Filary spięte są metalowymi klamrami i połączone ze sobą specjalnym zabezpieczeniem, co czyni obiekt bezpiecznym dla wiernych i osób chcących podziwiać zabytki, których nie brakuje we wnętrzu budowli. Kolejnym ciekawy miejscem jest wyspa Solna, na której przy Bulwarze Nad Parsętą znajduje się źródełko solankowe. Woda z tego miejsca poza nieocenionymi walorami kuracyjnymi ma też inne zastosowanie. Kołobrzeska solanka jest gotową zalewą do kiszenia ogórków. W okresie letnim i jesiennym przy źródle można spotkać mieszkańców napełniających duże pojemniki wodą, która trafi do słojów z najzdrowszymi kiszonymi ogórkami w Polsce. Są nasycone mikroelementami, doskonale się przechowują i mają niezrównany smak. Trzeba nadmienić, że w mieście znajduje się, aż 25 basenów zlokalizowanych w różnych punktach miastach, a dostępnych dla wszystkich. Dla fanów piłki nożnej, a w Polsce i na świecie ich nie brakuje, na uwagę zasługuje fakt, iż w 2012 roku podczas rozgrywanych mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie, jako miejsce pobytowe Kołobrzeg został wybrany przez reprezentację Danii. Tu piłkarze tego kraju podczas rozgrywanego turnieju mieszkali w jednym z hoteli oraz trenowali na miejskim stadionie. I jeszcze na koniec jedna ciekawostka historyczna. W Budzistowie umiejscowiony jest kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela. Jest najstarszym obiektem ceglanym architektury sakralnej na Pomorzu Środkowym, jak i jedynym zabytkiem wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu.

Kołobrzeg Na Lato 2
Kołobrzeg Na Lato 8

Kołobrzeg dla ducha…

Miasto to także centrum wydarzeń kulturach. Ciekawe wydarzenia czy wystawy organizowane są tu praktycznie przez cały rok, nie brakuje również znanych imprez. Co roku Kołobrzeg oferuje szeroki wachlarz koncertów i szereg imprez cyklicznych, gdzie każdy znajdzie cos dla siebie.

Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Katedrze". Miłośników muzyki zapraszamy na tradycyjny już cykl koncertów „Muzyka w Katedrze”. W każdy wakacyjny czwartek o godz. 20.30 w kołobrzeskiej Bazylice rozbrzmiewają utwory znanych i cenionych kompozytorów muzyki klasycznej oraz współczesnej w wykonaniu artystów z kraju i zza granicy.

Regaty "Srebrny Dzwon" to coś dla miłośników żagli i morskiej przygody. Tradycyjnie w lipcu Kołobrzeg jest miejscem rywalizacji żeglarzy w walce o Srebrny Dzwon. Po wszystkim na strudzonych żeglarzy i kibiców czeka odpoczynek i zabawa w pięknej marinie portu jachtowego.

RCK Chill muzyczna strefa chilloutu mieści się w kołobrzeskim porcie jachtowym, to propozycja dla tych którzy lubią relaks przy kojących dźwiękach.

Koncerty Kameralne przy kołobrzeskim bindażu to kolejna muzyczna propozycja w przestrzeni miejskiej.

Festiwal Artystów Ulicy 

Festiwal RCK Pro Jazz. Podczas dwóch dni na kołobrzeskiej scenie odbywa się wiele występów jazzowych, koncertów konkursowych, oraz jam sessions – a to wszystko za darmo.

RoCK Festiwal jest festiwalem muzyki rockowej. Wspaniała rozrywka dla miłośników mocniejszych brzmień zarówno tych młodszych jak i starszych.

Miasto zaskakuje różnorodnością i zdecydowanie jest miejscem nietuzinkowym, w którym czas spędzony płynie bardzo szybko, bo nudzić się nie ma jak, a każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Już dziś zaplanuj swój urlop i przyjedź Kołobrzegu !

Zapraszamy www.klimatycznykolobrzeg.pl i www.rck.kolobrzeg.eu oraz na profile społecznościowe.