Zamknij

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Trasa, dojazd, zwiedzanie

Nina Czochara
16.10.2019 16:35
Kolorowe jeziorka - Rudawy Janickie
fot. Shutterstock

Kolorowe Jeziorka znajdują się w Rudawach Janowickich – niewielkim paśmie górskim w Sudetach Zachodnich. Wyjątkowość tego miejsca tkwi w naprawdę zjawiskowych kolorach czterech stawów oraz otoczeniu wspaniałej przyrody. Aż trudno uwierzyć, że to magiczne miejsce znajduje się w Polsce. Jak dotrzeć do Kolorowych Jeziorek i czy wstęp jest płatny? Podpowiadamy. 

Kolorowe Jeziorka, a właściwie cztery stawy, znajdują się u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) niedaleko wsi Wieściszowice, na Dolnym Śląsku. Te różnokolorowe akweny powstały w miejscu wyrobisk dawnych kopalni niemieckich. Jeziorka swą zjawiskową barwę zawdzięczają głównie występującym w podłożu związkom chemicznym, choć nie mniej istotną rolę odegrała również matka natura, za której sprawą dawne wyrobiska zostały zalane wodą.

Kolorowe Jeziorka w Polsce: jak powstały?

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich są swoistym dowodem na to, że przemysł może sprzyjać pięknu. To niezwykłe miejsce swoim początkiem sięga XVIII wieku, kiedy powstawały kopalnie pirytu przerabianego następnie na kwas siarkowy (był potrzebny do produkcji prochu strzelniczego). Po wielu latach eksploatacji zawartość pirytu była już bardzo niewielka, przez co wyrobiska ostatecznie porzucono na początku XX wieku.

Gdy kopalnia zniknęła, do głosu doszła natura. Woda zalała wyrobiska pokopalniane, tworząc sztuczne jeziorka, którym minerały nadały zjawiskowe barwy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Dzisiaj Kolorowe Jeziorka uznawane są za jeden z cudów natury Polski. 

Zobacz także

Zwiedzanie czterech Kolorowych Jeziorek

Kolorowe Jeziorka stanowią cześć zielonego szlaku biegnącego z wioski Wieściszowice na Wielką Kopę – najwyższy szczyt wschodniej części pasma Rudawy Janowickie. Cztery kolorowe stawy znajdują się na różnych wysokościach. 

Najwyżej położone jest Zielone Jeziorko lub też Zielony Stawek (ok. 730 m n.p.m.), nieco niżej Błękitne Jeziorko, zwane też Szmaragdowym (na 635 m n.p.m.), pod nim Jeziorko Purpurowe (560 m n.p.m.), a najniżej znajduje się (dawne) Żółte Jeziorko (555 m n.p.m), po którym pozostało jedynie zgłębienie w ziemi. Intensywność kolorów w trzech pierwszych zbiornikach zmienia się w zależności od pory dnia. 

Przez przylegający do akwenów obszar przebiega ścieżka dydaktyczna, która jest częścią szlaku prowadzącego przez Wielką Kopę. Od niedawna w okolicy funkcjonuje także pole namiotowe i punkt gastronomiczny. Na miejscu można również wypożyczyć rowery. 

Purpurowe Jeziorko

Za jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych uznawane jest Purpurowe Jeziorko. To tak naprawdę 400-metrowa jama, wypełniona wodą o zabarwieniu silnie czerwonym. Jest to pozostałość po XVIII-wiecznej kopalni pirytu Nadzieja. Ściany i dna dawnego wyrobiska, obfitujące w związki miedzi i żelaza, zabarwiły wodę na kolor ceglastoczerwony. 

Niewielkie akweny robią wrażenie nie tylko na nas. Zachwycają się nimi także zagraniczni turyści, a informacje o Kolorowych Jeziorkach coraz częściej pojawiają się w zagranicznych mediach. Dzięki niezwykłym barwom miejsce to często porównuje się z tęczowymi gejzerami w Parku Narodowym Yellowstone czy gorącymi źródłami na Islandii. 

Błękitne Jeziorko

To jezioro określane jest również Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym i ma kilkakrotnie mniejszą powierzchnię od Purpurowego. Barwa jego wody przypomina krystalicznie czysty ocean, ale tak naprawdę z punktu widzenia chemicznego akwen ten zdecydowanie czysty nie jest – zawiera liczne związki miedzi. 

Błękitne Jeziorko
fot. Shutterstock

W zależności od warunków pogodowych woda w Błękitnym Jeziorku przybiera różne odcienie. Kopalnia, która tu niegdyś istniała w tym miejscu, nosiła magiczną nazwę Nowe Szczęście. 

Zielone i Żółte Jeziorko

Najwyżej położone Zielone Jeziorko (730 m n.p.m.) powstało w miejscu dawnego wyrobiska „Gustaw” i znajduje się na wysokości 635 m n.p.m. Pojawia się ono niezwykle rzadko, po intensywnych opadach deszczu, a następnie wysycha, znikając na całe lata. 

Zielone Jeziorko
fot. Shutterstock

Żółte Jeziorko jest z kolei najmłodszym i najniżej położonym zbiornikiem. Jeszcze 20 lat temu nie było w nim wody. Z rzadka, po dużych opadach deszczu, spływająca z górskich stoków deszczówka, wypełniała jego dno wodą o żółtawym odcieniu. Obecnie po jeziorku pozostało jedynie zgłębienie w ziemi. 

ZOBACZ TAKŻE: 

• Rowerem po Polsce. 8 najciekawszych tras rowerowych

• Sudety: co warto zwiedzić? Oto 8 najciekawszych miejsc

Kolorowe Jeziorka: dojazd i ceny

Kolorowe Jeziorka znajdują się na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Najdogodniejszy dojazd to zjazd z drogi nr 5 w Marciszowie na drogę nr 328 w stronę wsi Wieściszowice. Tutaj umieszczone są już drogowskazy „Kolorowe Jeziorka” prowadzące do parkingu (znajduje się przy najniżej położonym Żółtym Jeziorku). 

Wejście na szlak turystyczny jest bezpłatne. Trzeba jednak zapłacić za parking. Cena parkingu wynosi dla samochodu osobowego od 5 do 10 zł (im dalej, tym taniej). W cenie parkingu można skorzystać z placu zabaw dla dzieci oraz toalet.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Najpiękniejsze zamki w Polsce. 10 miejsc, które warto zobaczyć

•  Bieszczady: co warto zobaczyć? Oto 8 najpiękniejszych miejsc

___

RadioZET.pl/NC