Zamknij

Koniec z alkoholem na pokładzie samolotu? Linie lotnicze zawieszają sprzedaż

18.06.2020 10:28
Pokład samolotu
fot. Shutterstock

Z powodu pandemii koronawirusa pasażerów czekają kolejne zmiany na pokładach samolotów. Niektóre linie lotnicze, w tym popularny w Europie easyjet czy KLM, zawieszają w całości lub częściowo swoje usługi dotyczące serwowania napojów alkoholowych. Przewoźnicy decydują się na ten krok po to, by chronić pasażerów i personel pokładowy. 

Zawieszenie sprzedaży alkoholu w samolotach ma na celu zminimalizowanie interakcji między załogą i pasażerami oraz zapewnienia wszystkim bezpieczniejszej podróży. Wiele linii lotniczych ogranicza opcje napojów tylko do wody. Którzy przewoźnicy zdecydowali się na te zmiany?

Prohibicja na pokładach samolotów

W Europie taką decyzję podjął easyJet – w trakcie lotu dostępna jest jedynie woda. KLM, holenderski przewoźnik, zawiesił sprzedaż napojów gorących i alkoholowych, ale nadal można poprosić załogę o więcej wody i napojów bezalkoholowych. To dodatek do zapakowanych przekąsek, które czekają w samolocie po wejściu na pokład. Wizz Air i Ryanair na razie działają w tym zakresie bez zmian.

Linia British Airways zawiesza sprzedaż alkoholu wyłącznie na lotach krótkodystansowych, gdzie zamiast napojów wysokoprocentowych klienci otrzymają bezpłatne soki i butelki wody. 

Amerykańskie linie lotnicze też wprowadzają zmiany. Delta Airlines zdecydowała się zupełnie zrezygnować z alkoholu na lotach krajowych, ale będzie je serwować na trasach międzynarodowych. W przypadku American Airlines linia ogranicza wydawanie posiłków i napojów w głównej kabinie w zależności od długości lotu i miejsca docelowego. Dostęp do alkoholu jest zachowany w pierwszej klasie i podczas dłuższych lotów. Z trunków na pokładzie zrezygnowały też linie Virgin Atlantic i Virgin Australia.

Alkohol to nie jedyna rzecz, którą linie lotnicze przestały sprzedawać na pokładach. Nawet Ryanair zapowiedział, że do czasu ustabilizowania się sytuacji, nie będzie oferował pasażerom słynnych zdrapek. W samolotach posiłki wydawane są tylko w oryginalnych opakowaniach, a woda jest butelkowana. Serwis pokładowy zostaje ograniczony, aby maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. 

Źródło: CNN, fly4free.pl