Zamknij

Koniec kolejek na polskich lotniskach? Już niedługo pojawią się pierwsze bramki biometryczne

Nina Czochara
30.05.2019 11:24
Kontrola paszportowa na lotnisku
fot. Shutterstock

Na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz w porcie Warszawa-Modlin zostanie wdrożony system automatycznej odprawy granicznej. W ramach kontraktu już w czerwcu pojawi się 25 bramek biometrycznych do kontroli paszportowej. Ta zmiana ma skrócić czas odprawy pasażerów i zmniejszyć kolejki oczekujących. 

To pierwszy tego typu automatyczny system odprawy granicznej w Polsce. O jego wygodzie może powiedzieć każdy, kto korzystał z tego typu bramek na lotniskach w Europie. Ich główną zaletą jest fakt, że dzięki nim kontrola paszportowa jest realizowana znacznie szybciej niż w tradycyjnym okienku Straży Granicznej.

Bramki biometryczne skrócą czas odprawy

Łącznie zostanie zainstalowanych 25 biometrycznych bramek - 20 na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz 5 w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaznacza, że wpłynie to znacząco na bezpieczeństwo oraz komfort podróżnych. Bramki ABC (ang. Automated Border Control) zostaną uruchomione w czerwcu, czyli w ciągu kilku najbliższych dni. 

Dzięki pełnej automatyzacji cała operacja sprawdzania dokumentów pasażerów ma trwać średnio kilkanaście sekund, a to oznacza, że mocno zmniejszą się kolejki do odprawy paszportowej.

Zobacz także

Jak działają bramki ABC?

 – Aby móc skorzystać z tzw. bramki ABC trzeba być obywatelem Unii Europejskiej lub Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz mieć paszport biometryczny. Wystarczy otworzyć dokument, położyć go zdjęciem w stronę czytnika i przytrzymać, następnie poddać się skanowaniu. Wówczas, jeśli cały proces przejdzie pozytywnie, drzwi bramki się otworzą – wyjaśnił Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina, w rozmowie dla "Rynku Lotniczego". 

Bramki ABC będą automatycznie weryfikować dane zawarte w chipie biometrycznym paszportu z wizerunkiem twarzy podróżnego. Automatycznie potwierdzą, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy, jest jego właścicielem. Bramka wykluczy możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym lub cudzym dokumentem. Połączenie urządzeń z bazami danych Systemu Informacyjnego Schengen II, które obsługuje Straż Graniczna, pozwoli m.in. ustalić, czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego.

Zautomatyzowana odprawa graniczna jest już przeprowadzana na innych europejskich lotniskach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii i Francji. Polska będzie 18 krajem, który posiada elektroniczny model kontroli pasażerów.

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC