Zamknij

Koniec tanich biletów? Holandia chce wprowadzić podatek pasażerski

Redakcja
24.07.2018 10:38
Samolot
fot. Fotolia

Nowa opłata od pasażerów ma zostać wprowadzona w Holandii od 2021 roku. To zła wiadomość szczególnie dla tych pasażerów, którzy przesiadają się na dalekie trasy na lotnisku w Amsterdamie – wysokość podatku może wahać się od 3,8 do 22 euro za jednego pasażera.

Jak podaje portal fly4free.pl, rząd w Holandii już rozpoczął konsultacje w sprawie wprowadzenia nowego podatku lotniczego. Nie jest to pierwszy raz, gdy Holendrzy chcą wprowadzić taką opłatę – podatek pasażerski obowiązywał już kilka miesięcy w 2008 roku, ale ostatecznie został zniesiony. Po 10 latach temat powrócił.

Holandia: wyższe ceny biletów?

Nowy podatek miałby obowiązywać od 2021 roku. Jego wysokość to 3,8 EUR od pasażera na trasach wewnątrz Europy i 22 EUR (ok. 100 złotych) na trasach międzykontynentalnych. Władze szacują, że z tytułu nowej opłaty pobieranej od pasażerów rocznie do krajowego budżetu będzie wpływało ok. 200 mln euro. Powodem wprowadzenia takiej opłaty, tak jak w przypadku innych krajów (m.in. Szwecji i Norwegii) jest chęć ograniczenia emisji trujących substancji przez samoloty i poprawa jakości środowiska.

Co taka zmiana oznacza dla pasażerów? Podwyżkę cen biletów lotniczych do, a przede wszystkim z Holandii. 

Zobacz także

Linie lotnicze protestują

Przeciw propozycji holenderskich władz protestują przewoźnicy i lotniska, m.in. linia KLM oraz Royal Schiphol Group (która zarządza lotniskami w Amsterdamie, Rotterdamie, Eindhoven i Lelystad). Argumentują w nim, że podatek nie wpłynie na poprawę środowiska, ale raczej uderzy w holenderskich przewoźników i całą gospodarkę tego kraju.

Ucierpieć mogą też sami pasażerowie, zwłaszcza Ci, którzy w Amsterdamie przesiadają się na loty międzykontynentalne.

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC