Zamknij

Koniec tanich biletów? W Szwecji wprowadzono nowy podatek lotniczy

Redakcja
05.04.2018 14:26
Podatek pasażerski do Szwecji
fot. Pixabay

Od pierwszego kwietnia w Szwecji obowiązuje nowy podatek lotniczy. Zgodnie z nowymi przepisami każdy pasażer lecący ze Szwecji musi dopłacić do swojego biletu od 30 do 180 zł. Linie lotnicze protestują i już zapowiadają podwyżki cen biletów.

Wprowadzenie nowego podatku pasażerskiego w Szwecji budzi liczne kontrowersje. Przewoźnicy już protestują, są też pierwsze zawieszone trasy.

Szwecja: wyższe ceny biletów lotniczych

Wedle nowych przepisów obowiązujących od 1 kwietnia bieżącego roku linia lotnicza będzie musiała zapłacić podatek za każdego pasażera wylatującego ze Szwecji. Cena będzie zależała od kierunku oraz długości lotu.

Za bilet na loty krajowe i połączenia ze Szwecji do krajów UE trzeba zapłacić 80 SEK (ok. 34 PLN) od pasażera, z kolei w przypadku lotów długodystansowych (powyżej 6 tys. km) dodatkowa opłata wyniesie aż 430 SEK (ok. 184 PLN).

Co taka zmiana oznacza dla pasażerów? Podwyżkę cen biletów lotniczych do, a przede wszystkim ze Szwecji. Wprowadzenie nowego podatku lotniczego może również doprowadzić do zmniejszenia liczby połączeń ze szwedzkich lotnisk. 

 Jest bardzo możliwe, że będziemy musieli zmniejszyć liczbę połączeń ze Sztokholmu do Los Angeles. Podobny los może spotkać trasy krajowe. My już zresztą wycofaliśmy się z jednego połączenia. To trasa Karlstad-Alicante — jej anulowanie jest bezpośrednim efektem wprowadzenia podatku. I nie jest wykluczone, że takich tras będzie więcej — mówi Charlotte Holmberg Jacobbson, dyrektor komunikacji w Norwegianie.

Zobacz także

Podatek jako ochrona środowiskowa

Władze Szwecji tłumaczą, że nowy podatek jest swoistą opłatą środowiskową mającą na celu przekonać pasażerów do wybierania bardziej ekologicznych środków transportu. Zdaniem rządu samoloty najbardziej wpływały na zanieczyszczenie środowiska i jednocześnie nie płaciły do tej pory żadnych podatków od emisji szkodliwych substancji.

W ubiegłym roku swój sprzeciw wobec pomysłu wyraziły ugrupowania opozycyjne oraz linie lotnicze. SAS i Norwegian wydały wspólne oświadczenie, w którym piszą, że wpływ podatku na poprawę środowiska będzie minimalny, a w rezultacie doprowadzi do zmniejszenia liczby pasażerów. Co ciekawe, wprowadzenie podatku pasażerskiego poparło większość Szwedów. Z niedawnego badania Ipsos wynika, że za jego wprowadzeniem było 53 proc. mieszkańców tego kraju.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC