Zamknij

Koniec z turbulencjami? Nowy system ma ułatwić życie pasażerów

Redakcja
03.01.2019 10:52
Pokład samolotu
fot. Shutterstock

Ta zmiana z pewnością spodoba się wielu pasażerom. Najnowszy system Turbulence Aware, który zostanie najprawdopodobniej wprowadzony w 2020 roku, pozwoli samolotom uniknąć nielubianych przez większość osób turbulencji.

Od wielu miesięcy eksperci alarmowali, że ze względu na zmiany klimatyczne, nieprzyjemne dla pasażerów turbulencje w trakcie lotu staną się nie tylko bardziej powszechne, ale i bardziej poważne.

Według danych Federalnej Administracji Lotnictwa w samym USA pasażerowie odnoszą około 58 obrażeń rocznie z powodu turbulencji. Dodatkowo szacuje się, że linie lotnicze ze względu na turbulencje mogą każdego roku ponosić koszty w wysokości nawet 200 mln USD. Właśnie dlatego tak ważną sprawą stało się wprowadzenie systemu, który zminimalizuje występowanie turbulencji.

System podpowie, gdzie wystąpią turbulencje

System Turbulence Aware to po prostu baza danych oparta na technologi Big Data, która na bieżąco aktualizuje się na podstawie rzeczywistej sytuacji w przestworzach. Program zbiera po prostu informacje, gdzie aktualnie mogą wystąpić turbulencje, a potem przekazuje je pilotom i kontrolerom ruchu.

Turbulence Aware stworzyło Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych (IATA) we współpracy z 14 przewoźnikami. Na początek z systemu korzystać będą trzy linie lotnicze – Delta, United i Aer Lingus, jednak już w 2020 roku, baza może wejść do powszechnego użytku.

To nie jedyny pomysł, który pojawił się w ostatnim czasie. We wrześniu 2017 roku Boeing rozpoczął prace nad nową technologią, która również ma ostrzegać pilotów 16 km przed znalezieniem się w strefie turbulencji. Dzięki temu załoga może skorygować kurs i uniknąć zawirowań.

Przeczytaj także:

Masz mało miejsca na nogi? Nietypowy pomysł na "fotele stojące" w samolocie

• Automat z przekąskami na pokładzie? Nowy pomysł na obsługę w samolotach

Źródło: fly4free.pl

___

RaadioZET.pl/NC