Zamknij

Koniec znanej linii lotniczej? Small Planet Airlines już nie poleci

Redakcja
28.01.2019 12:20
Small Planet
fot. Shutterstock

Small Planet Airlines, jedna z dwóch największych linii czarterowych w Polsce, znika z europejskiego rynku. "Mamy dwa tygodnie na złożenie wniosku o upadłość, chyba że któryś z wierzycieli złoży zażalenie na tę decyzję" - powiedział Bartosz Czajka, prezes SPA.  

To już ostatni akt znikania działającej także w Polsce linii czarterowej Small Planet. Istniejący od 2007 roku przewoźnik, z bazą główną w Wilnie, miał swoje spółki i bazy operacyjne także w Polsce i Niemczech oraz bazę operacyjną w Kambodży. 

Koniec polskiej spółki Small Planet Airlines 

O problemach Small Planet Airlines zrobiło się głośno na początku października 2018 roku, gdy podano informację o redukcji floty w polskim oddziale spółki. Kilka dni później przewoźnik złożył wniosek o wszczęcie postępowania układowego z wierzycielami. Następnie, pod koniec tego samego miesiąca, polska spółka złożyła wniosek o przyspieszoną restrukturyzację. Firma szukała inwestora, który pomógłby jej utrzymać się na rynku, jednak nie udało się go znaleźć, głównie z powodu dużego zadłużenia spółki. To był początek jeszcze większych problemów Small Planet Airlines. 

Na początku listopada 2018 roku zbankrutowała spółka niemiecka. Miała tak wiele opóźnień, że wypłacane odszkodowania wpłynęły niekorzystnie na jej finanse. Z kolei 9 listopada, po ośmiu latach na polskim rynku lotniczym, swój ostatni rejs odbył samolot polskiej spółki grupy Small Planet Airlines. 

Przeczytaj także: Linie Small Planet tuż przed upadłością. Na zwrot pieniędzy czeka około 17 tys. pasażerów 

Na początku 2019 roku Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Warszawie postanowił umorzyć przyspieszone postępowanie układowe Small Planet Airlines. - Mamy dwa tygodnie na złożenie wniosku o upadłość, chyba że któryś z wierzycieli złoży zażalenie na tę decyzję. Sąd zdecyduje, czy są pieniądze na postępowanie upadłościowe - powiedział Bartosz Czajka, prezes SPA cytowany przez "Puls Biznesu".

Koniec Small Planet to duży cios dla branży lotniczo-turystycznej. Od lat był to jeden z największych przewoźników czarterowych w Polsce. Współpracował ze znanymi biurami podróży, m.in. Itaką, Rainbow, Grecos czy TUI. Według danych ULC – w zeszłym roku spółka przewiozła 1,22 mln pasażerów.

Przeczytaj także: Linie lotnicze celowo wydłużają czas planowego lotu? To sposób, by nie płacić rekompensat

Źródło: pb.pl, rp.pl

___

RadioZET.pl/NC