Zamknij

Korea Południowa: co może nas zaskoczyć i o czym warto wiedzieć? [Wywiad]

16.10.2020 14:37
Karolina Jasińska "Kimikohime"
fot. YouTube

O czym warto wiedzieć przed podróżą do Korei Południowej, by nie popełnić podróżniczego faux-pas? Jak wygląda randkowanie w tym kraju? Na czym polega fenomen K-popu? Na te i inne pytania odpowiada Karolina Jasińska, influencerka przybliżająca w social mediach tematykę Korei Południowej. 

Korea Południowa dla wielu z nas jest krajem bardzo odległym, nie tylko geograficznie, ale tez kulturowo. Na wirtualną podróż po tym państwie zabiera Karolina Jasińska, znana na Instagramie jako @kimikohime.

"W Korei trzeba zachowywać się tak, by nie przeszkadzać innym"

– W Korei Południowej mamy do czynienia z kolektywizmem [...] Moja rada dla osób podróżujących do tego kraju jest taka, aby bardzo uważać na to, jak zachowujemy się w przestrzeni publicznej. Chodzi o to, aby starać się zachowywać tak, by nie przeszkadzać innym. Na przykład używając komunikacji miejskiej, należy mówić szeptem lub w ogóle  – opowiada influencerka.

Karolina Jasińska wśród wskazówek dla osób planujących wyjazd do Korei podaje, że warto mieć przy sobie gotówkę. W przypadku mniejszych sklepów –  jeśli płacimy gotówką – doliczane jest dodatkowe 10 procent wartości zakupów. 

ZOBACZ TAKŻE: Martyna Wojciechowska o podróżowaniu. „Uśmiechem zawsze się dogadamy” [WIDEO]

Jak wygląda randkowanie w Korei?

Karolina Jasińska wspomina na początku, że w Korei Południowej bardzo popularne jest "swatanie" znajomych. 

– W Korei jest to odbierane jako troska o bliskich. Bo przecież nikt nie chce być sam i zasługuje na miłość. Właśnie dlatego dużo osób jest zaangażowanych w znajdowanie znajomym, rodzinie tej ukochanej osoby – wyjaśnia. 

Influencerka dodaje, że samo randkowanie i poznawanie innych osób jest tam "łatwiejsze".

– Koreańczycy bardzo szybko wchodzą w związki, nie przejmują się porażkami, jest dużo mniej tzw. podchodów. W Korei jest dużo niepisanych sygnałów, które mężczyźni i kobiety sobie wysyłają, żeby ułatwić sobie nawzajem sprawę – tłumaczy.

Korea Południowa. Na czym poleca fenomen K-popu?

– Moim zdaniem [K-pop] jest połączeniem zabiegów psychologicznych i marketingowych [...] To taka mieszanka wszystkiego – kolorów, tańca, wokalu – co sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie – wyjaśnia Karolina Jasińska. 

Dodaje, że jest to też połączenie perfekcyjnego wyglądu, na co Koreańczycy zwracają dużą uwagę, i muzyki, która jest bardzo chwytliwa i świetnie nadaje się do tańca. Ważny jest też aspekt grupowych występów, które są nieodłącznym elementem K-popu.