Zamknij

Belgia chce zaostrzyć zasady dotyczące wjazdu. Wszystko przez incydent z 20 zakażonymi studentami

27.04.2021 11:51
Belgia w pandemii
fot. THIERRY MONASSE/REPORTER

Władze Belgii myślą o zaostrzeniu przepisów wjazdowych do kraju. Ostatnio bowiem 20 studentów pielęgniarstwa otrzymało jeszcze na lotnisku pozytywny wynik testu na koronawirusa - na jego odmianę indyjską. Rząd analizuje na podstawie tej sytuacji, czy zasady dotyczące wjechania na teren Belgii nie są zbyt łagodne.

Pandemia wciąż pustoszy cały świat, a w wielu regionach pojawiają się nowe, dużo bardziej zjadliwe warianty koronawirusa. Tak stało się m.in. w Indiach, gdzie pojawiła się indyjska odmiana patogenu. Niestety zdążyła już dotrzeć do wielu państw. Władze, patrząc na to, co dzieje się w tym azjatyckim kraju - ostatnio przybywa tam po 350 tys. zakażeń na dobę - wprowadzają nowe restrykcje mające zahamować rozprzestrzenianie się tej mutacji.

Do grona państw, które podejmują w tym obszarze radykalne kroki, dołączyła Belgia. Już jakiś czas temu rząd podjął decyzję o zakazie lotów z Indii. Nie dotyczy to jednak wybranych grup obywateli - medyków, dyplomatów, studentów czy osób w specyficznej sytuacji rodzinnej (np. wybierających się na pogrzeb). I wygląda na to, że te zasady są zbyt łagodne i liberalne.

W ostatnich dniach bowiem 20 studentów pielęgniarstwa, którzy wrócili z Indii do kraju, zostało przebadanych na lotnisku na obecność COVID-19. Wszyscy otrzymali wynik pozytywny. To skłoniło władze Belgii do przeanalizowania restrykcji na nowo.

Koronawirus: Belgia chce zaostrzyć zasady dotyczące wjazdu

W ostatnich dniach na jednym z europejskich lotnisk zarejestrowano aż 20 przypadków koronawirusa wśród osób, które powróciły z Indii. Mowa o studentach pielęgniarstwa, którzy lecieli do Belgii z Indii.

Ten przypadek sprawił, że władze państwa zastanawiają się, czy nie zaostrzyć zasad dotyczących wjazdu. Belgijska minister spraw wewnętrznych Annelies Verlinden uznała, że należałoby znacznie zmniejszyć grupę osób zwolnionych z kwarantanny po powrocie do kraju. Również naczelni specjaliści w dziedzinie wirusologii twierdzą, że kraj jest zbyt liberalny, jeśli chodzi o zasady wjazdu.

Indyjski wariant koronawirusa u 20 studentów pielęgniarstwa w Belgii

Dyskusja dotycząca obostrzeń dotyczących podróżowania powróciła po incydencie ze studentami pielęgniarstwa. Grupa 20 osób przyleciała do Belgii z Indii jeszcze w ubiegłym tygodniu. Na lotnisku Charlesa de Gaulle'a pod Paryżem wykonano im test na koronawirusa - na jego indyjską odmianę -  i otrzymali oni pozytywne wyniki. Od razu zostali skierowani na kwarantannę.

Co ciekawe, studenci mieli robione testy jeszcze przed wejściem na pokład samolotu w Indiach. Część z nich była też już zaszczepiona przeciw COVID-19.

Przypominamy, że od początku pandemii koronawirusem w Belgii zaraziło się 976 tys. osób, z czego 24 tys. zmarły.

Źródło: Turysci.pl