Zamknij

Europejski kraj łagodzi obostrzenia. Otwiera bary, restauracje i siłownie

09.06.2021 14:17
Belgia łagodzi obostrzenia. Otwiera bary, restauracje i siłownie
fot. SHUTTERSTOCK

Od środy 9 czerwca Belgia luzuje restrykcje wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Władze europejskiego kraju zdecydowały o pełnym otwarciu barów i restauracji. Działalność wznowią także siłownie oraz centra fitness.

Kolejny kraj w Europie, tym razem Belgia, łagodzi obostrzenia przeciwepidemiczne. Powodem jest znaczny spadek liczby zakażeń koronawirusem.

Koronawirus. Belgia luzuje restrykcje

W Belgii od środy 9 czerwca kawiarnie, restauracje i bary mogą ponownie obsługiwać klientów w środku. Zasady obowiązują takie same, jak w ogródkach - maksymalnie cztery osoby przy jednym stoliku (chyba że rodzina jest większa), zachowanie 1,5 m dystansu oraz zasłanianie nosa i ust w częściach wspólnych (gdy odchodzi się od stołu). Punkty gastronomiczne będą mogły być otwarte w godzinach 5:00-23:30.

Luzowanie obostrzeń obejmie także imprezy. Od środy dozwolone są m.in. koncerty, przedstawienia teatralne, musicale oraz zawody sportowe przy maksymalnym udziale 200 osób. Wszyscy muszą siedzieć w bezpiecznej odległości od siebie i nosić maseczkę.

Na zewnątrz może zebrać się w jednym miejscu maksymalnie 400 osób - każdy musi zakrywać usta i nos oraz stać w bezpiecznej odległości od drugiej osoby. Imprezy mogą odbywać się tylko w godzinach od 5:00 do 23:30.

Od 9 czerwca możliwe są także demonstracje dynamiczne z udziałem 200 uczestników i demonstracje statyczne z udziałem 400. Targi, jarmarki i pchle targi również mogą być ponownie organizowane. Także sale bankietowe mogą otworzyć swoje drzwi i przyjąć do środka 50 osób na przyjęcie.

Z kolei nabożeństwa, wesela i pogrzeby są dozwolone przy 100 osobach w środku i 200 na zewnątrz.

Otwarte zostają również siłownie oraz centra fitness. Te punkty zobowiązane do zainstalowania liczników mierzących jakość powietrza.

W Belgii zniesiony zostaje zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach od 22:00 do 5:00. Do pracy mogą wrócić również osoby świadczące usługi seksualne.

RadioZET.pl/PAP(Łukasz Osiński)