Zamknij

Ulubiony wakacyjny kraj Polaków łagodzi restrykcje. Otwiera restauracje, dyskoteki i kluby nocne

12.04.2021 13:06
Koronawirus. Bułgaria łagodzi restrykcje. Otwiera restauracje, dyskoteki i kluby nocne
fot. SHUTTERSTOCK

W Bułgarii od poniedziałku złagodzone zostają restrykcje wprowadzone w walce z pandemią koronawirusa - otwarto restauracje, centra handlowe, kina i siłownie. Co więcej, od końca kwietnia mają zostać uruchomione dyskoteki oraz kluby nocne.

Jak podaje PAP, rząd Bułgarii zdecydował się poluzować obostrzenia w związku z malejącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem. Dane z ostatniego tygodnia wskazują na spadek liczby przypadków zachorowań na COVID-19 - odsetek pozytywnych wyników testów na koronawirusa zmalał z 25 proc. w drugiej połowie marca do 13 proc. w ciągu ostatniej doby.

W poniedziałek odnotowano 462 nowe zakażenia, hospitalizowanych jest nadal powyżej 10 tys. chorych z COVID-19, prawie 800 osób przebywa na oddziałach intensywnej terapii. Cały czas na wysokim poziomie utrzymują się także dobowe bilanse zmarłych w związku z COVID-19 - w ciągu ostatniej doby ich liczba zwiększyła się o 67, do łącznie 14 418.

Koronawirus. Bułgaria łagodzi restrykcje i otwiera restauracje oraz dyskoteki

Choć zezwolenie na otwarcie lokali wydano tydzień temu, to od poniedziałku można korzystać nie tylko z miejsc w kawiarnianych ogródkach, ale i wewnątrz - zajętych może być jednak nie więcej niż połowa z nich. Z kolei sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek zapewnienia 8 metrów kw. na jednego klienta.

Otwarte są także biblioteki, kina, teatry, siłownie i kluby taneczne. Wydano również zezwolenie na wycieczki zbiorowe i konferencje. Co więcej, od końca kwietnia uruchomione mają zostać dyskoteki oraz kluby nocne. Uczniowie natomiast wracają do nauki stacjonarnej - najpierw dzieci z klas 1-4, potem starsi w systemie zmianowym.

Jak informuje PAP, w Bułgarii zaszczepionych zostało dotąd 512 tys. osób. W ostatnim tygodniu szczepionkę firmy AstraZeneca podano około 15 proc. chętnych. Mimo wolnego tempa kampanii szczepień ustępujący premier Bojko Borisow wyraził przypuszczenie, że do końca maja zaszczepionych zostanie 3 mln Bułgarów i w kraju osiągnięta zostanie odporność zbiorowa. Środowisko medyczne wyraziło jednak zdziwienie tak optymistyczną prognozą.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/PAP(Ewgenia Manołowa)