Zamknij

Chorwacja zmienia zasady wjazdu do kraju. Będzie potrzebny test na koronawirusa

01.12.2020 13:32
Chorwacja
fot. Shutterstock

Z początkiem grudnia zmieniły się zasady dotyczące wjazdu do Chorwacji. Od teraz podróżujący będą musieli okazać negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany na 48 godzin przed wyprawą. O nowych regułach poinformował minister spraw wewnętrznych kraju.

Pandemia koronawirusa wciąż trawi Europę i nie wygląda na to, aby sytuacja w najbliższych dniach miała się poprawić. W związku z tym kolejne kraje wprowadzają nowe surowe restrykcje, które mają na celu zahamowanie rozprzestrzeniania choroby. Do grona tych państw dołączyła ostatnio Chorwacja.

Południowoeuropejski kraj zanotował pod koniec listopada rekordową liczbę zakażeń koronawirusem i w związku z tym podjął działania, które mają odwrócić ten trend. Dotkną one m.in. turystów. Od 1 grudnia, aby wjechać do Chorwacji, muszą oni okazać negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany na 48 godzin przed wycieczką.

Koronawirus: Chorwacja zmienia zasady wjazdu

O nowych zasadach wjazdu do Chorwacji poinformował minister spraw wewnętrznych kraju, Davor Bozinovic.

Podróżni przybywający z zielonych stref UE nie potrzebują testu PCR ani nie muszą spełniać żadnych dodatkowych warunków, aby wjechać do Chorwacji. Jednak obecnie jedynym zielonym obszarem w UE jest wyspa Fasta w Finlandii. Wszyscy inni muszą przedstawić negatywny test PCR, nie starszy niż 48 godzin lub przejść test PCR po przyjeździe do Chorwacji i pozostać w izolacji do czasu uzyskania negatywnego wyniku - powiedział.

Testom na koronawirusa nie muszą wykonywać osoby, które codziennie podróżują i przekraczają granice kraju. Ten wyjątek dotyczy m.in. pracowników ochrony zdrowia i np. studentów. Jednak muszą oni mieć świadomość, że będą musieli się przetestować, jeśli będą przebywać w Chorwacji albo za granicą dłużej niż 12 godzin.

Z poddania się badaniom na COVID-19 zwolnieni są także: dyplomaci, marynarze, przewoźnicy, ale też osoby podróżujące służbowo czy takie, które wyjeżdżają/wjeżdżają z powodów zdrowotnych albo z ważnych powodów rodzinnych.

Do tej pory w Chorwacji koronawirusem zaraziło się ponad 130 tys. osób, z czego niecałe 2 tys. zmarło. W kraju obowiązują liczne obostrzenia - trzeba nosić maseczki w galeriach handlowych, przychodniach, w komunikacji miejskiej, ale też np. u fryzjera czy u kosmetyczki.

Restauracje w kraju czynne są tylko do północy i mogą prowadzić działalność wyłącznie na świeżym powietrzu. Ograniczona jest też dopuszczalna liczba ludzi na weselach czy innych tego typu imprezach. Rząd zaleca również zachowanie dystansu społecznego.