Zamknij

Sąsiad Polski podjął decyzję o złagodzeniu obostrzeń. Pierwsze zmiany już od 12 kwietnia

07.04.2021 12:22
Czechy
fot. AP/Associated Press/East News

Władze Czech podjęły decyzję o nieprzedłużeniu stanu wyjątkowego, który obowiązuje w kraju od 5 października 2020 roku. Już niebawem wejdą w życie nowe zasady, a wraz z nimi złagodzenie obostrzeń. Sprawdźcie, kiedy to nastąpi i jakie restrykcje zostaną zniesione.

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Niemal cały świat zmaga się z trzecią falą zachorowań na COVID-19, ale w wielu krajach ruszyły już programy szczepień, które mają przyczynić się pokonania śmiercionośnego patogenu.

I choć władze wielu państw podtrzymują obostrzenia lub wprowadzają nowe, są też takie, które nieco łagodzą obowiązujące restrykcje. Takim regionem są m.in. Czechy. Rząd południowego sąsiada Polski zdecydował właśnie o nieprzedłużeniu stanu wyjątkowego, który potrwa tylko do 11 kwietnia. W związku z tym zmienią się też zasady życia obywateli. Zobaczcie, jak będą funkcjonować od 12 kwietnia.

Koronawirus: Czechy złagodzą obostrzenia. Pierwsze zmiany już od 12 kwietnia

W październiku 2020 roku w Czechach wprowadzony został stan wyjątkowy, a wraz z nim zasady, które miały zahamować rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa. Restrykcje miały obowiązywać do 11 kwietnia i rząd kraju zdecydował właśnie, że nie zamierza ich przedłużać.

Zakończenie stanu wyjątkowego da obywatelom kraju sporo wolności. Przede wszystkim już od 12 kwietnia zniesiona zostanie godzina policyjna. Mieszkańcy będą mogli się też przemieszczać między powiatami (nie mogli tego robić od 1 marca). Podjęta została także decyzja o przywróceniu edukacji stacjonarnej, ale w trybie rotacyjnym. Część dzieci będzie przez tydzień uczyła się w szkole, a druga część w tym czasie będzie w domu. I będą się wymieniać. Otwarte mają zostać również przedszkola.

Co ważne, w związku z przywróceniem uczniów do szkół, planowane jest otwarcie sklepów z ubraniami i obuwiem dla dzieci, a także punktów z artykułami papierniczymi. Rząd zdecydował również o otwarciu targowisk z owocami i warzywami, pralni, a także zoo i ogrodów botanicznych, ale wyłącznie na otwartej przestrzeni.

Zmieni się również liczba osób, które będą mogły się spotkać - od teraz będzie to 10 osób w zamkniętym pomieszczeniu i 20 na powietrzu. Łagodzenie obostrzeń ma związek z zahamowaniem przyrostu zachorowań na COVID-19. Trend ten widoczny jest od początku tego roku.

Przypominamy, że od początku pandemii koronawirusem w Czechach zaraziło się ponad 1,5 mln osób, z czego ponad 27 tys. zmarło.