Zamknij

Holandia luzuje obostrzenia. Znosi obowiązek zachowywania dystansu

15.09.2021 14:53
Koronawirus. Holandia luzuje obostrzenia. Znosi obowiązek zachowywania dystansu
fot. SHUTTERSTOCK

Premier Holandii poinformował we wtorek, że zniesiony zostanie obowiązek zachowywania 1,5-metrowego dystansu społecznego, który wprowadzony został w związku z pandemią COVID-19. Ponadto zapowiedział, że w drugiej połowie września poluzowane zostaną w kraju także inne restrykcje.

Choć coraz więcej mówi się o nadejściu w Europie czwartej fali koronawirusa, to niektóre kraje decydują się na poluzowanie obowiązujących do tej pory restrykcji. Jednym z takich państw jest Holandia, której władze zapowiedziały zniesienie niektórych obostrzeń od 25 września.

"Cieszę się, że mogę to ogłosić: od 25 września znosimy obowiązek zachowywania 1,5 metra dystansu" – powiedział na konferencji prasowej premier kraju, Mark Rutte.

Koronawirus. Holandia luzuje obostrzenia

Oprócz obowiązku zachowywania dystansu społecznego, władze Holandii znoszą także inne restrykcje. Szef rządu zapowiedział, że kina ponownie mogą przyjmować maksymalną liczbę widzów. Z kolei duże sale koncertowe mogą być wypełnione do trzech czwartych.

Co ważne, od 25 września trzeba będzie okazać świadectwo zaszczepienia przeciw COVID-19 lub negatywny wynik testu przed wejściem do restauracji, kina lub teatru.

Wbrew wcześniejszym doniesieniom mediów nadal utrzymany zostanie obowiązek zasłaniania nosa i ust w środkach transportu publicznego. Maseczki będzie można jednak zdjąć na peronach oraz przystankach.

Niewiele zmieni się także w funkcjonowaniu restauracji. Lokale nadal będą musiały być zamknięte od północy do godziny 6:00 rano. Premier zapowiedział jednak, że trwają prace nad zrekompensowaniem branży gastronomicznej strat.

"Wirus ciągle jest wśród nas, musimy jednak nauczyć się z nim żyć" – mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Hugo de Jonge. Jednocześnie poinformował, że w Holandii 86 proc. dorosłych jest już zaszczepionych przeciw COVID-19.

"Wolność małej grupy, która nie chce się szczepić, ogranicza wolność ogromnej większości, która została zaszczepiona” – dodał minister, apelując, aby przyjmować preparat przeciwko koronawirusowi.

RadioZET.pl/PAP(Andrzej Pawluszek)