Zamknij

Kolejny sąsiad Polski luzuje restrykcje. "Społeczeństwo jest zmęczone ograniczeniami"

16.04.2021 11:40
Litwa luzuje restrykcje. "Społeczeństwo jest zmęczone ograniczeniami"
fot. SHUTTERSTOCK

Kolejny sąsiad Polski, tym razem Litwa, złagodzi obostrzenia przeciwpandemiczne. Stopniowo otwierane będą wszystkie sklepy, siłownie, kina oraz restauracje. Według tamtejszego resortu zdrowia, takie działania są potrzebne, ponieważ "ścisła kwarantanna ma coraz większy negatywny wpływ na stan psychiczny i zdrowie fizyczne ludzi".

Choć kwarantanna na Litwie, wprowadzona z powodu pandemii COVID-19, została wydłużona o kolejny miesiąc (będzie obowiązywać do 1 czerwca), to tamtejszy rząd zdecydował się na złagodzenie jej warunków. Część restrykcji zostanie zniesiona jeszcze w kwietniu.

Litwa wydłuża kwarantannę, ale łagodzi restrykcje

Od poniedziałku 19 kwietnia na Litwie otwarte zostaną sklepy w dużych centrach handlowych. Będą one jednak czynne wyłącznie w dni robocze. Przypomnijmy, że od miesiąca w kraju mogą być otwarte tylko te sklepy, które posiadają osobne bezpośrednie wejście.

Ponadto działalność wznowią także kina, teatry oraz sale instytucji artystycznych - maksymalna liczba widzów ma wynosić 50 i ma być zajęte nie więcej niż 30 procent miejsc siedzących. Od kilku tygodni czynne są również muzea i galerie sztuki.

Poluzowanie restrykcji obejmie także branżę gastronomiczną. W czwartek 22 kwietnia pracę rozpoczną restauracje oraz kawiarnie, które będą mogły obsługiwać klientów na zewnątrz. Co ważne, przy jednym stole będą siedzieć maksymalnie dwie osoby, z wyjątkiem członków jednej rodziny. Pod koniec miesiąca na Litwie planowane jest także otwarcie klubów sportowych oraz basenów.

Zgodnie z decyzją rządu od maja tegoroczni abiturienci, na miesiąc przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych, powrócą do szkół, ale nauka będzie odbywała się w sposób mieszany, tj. stacjonarnie i zdalnie. Od kilku tygodni w szkołach już odbywają się konsultacje dla maturzystów w grupach do pięciu osób.

Według tamtejszego resortu zdrowia, poluzowanie obostrzeń na Litwie jest niezbędne.

Uwzględniając, że ścisła kwarantanna w kraju obowiązuje od prawie czterech miesięcy i ma coraz większy negatywny wpływ na stan psychiczny i zdrowie fizyczne ludzi, a całe społeczeństwo jest zmęczone ograniczeniami, konieczne jest podjęcie działań w celu poprawy tej sytuacji - informuje.

Premier Litwy Ingrida Szimonyte powiedziała, że "jeżeli przyjęty schemat zadziała, w następnych tygodniach będą kolejne poluzowania". 

Jak informuje PAP, litewski rząd zdecydował się na łagodzenie warunków kwarantanny, chociaż od kilku tygodni w kraju notowany jest wzrost zakażeń. Według danych tamtejszego Departamentu Statystyki, w ciągu minionej doby w kraju potwierdzono 1168 nowych przypadków COVID-19, zmarło dziewięć osób. Liczba zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni wynosi 483,2. Taką liczbę zakażeń zanotowano w kraju pod koniec stycznia br.

Na Litwie dotychczas na COVID-19 zachorowały 230 462 osoby, a zmarło 3730. W kraju wykryto też 1646 przypadków brytyjskiego wariantu koronawirusa i 10 przypadków afrykańskiego wariantu.

RadioZET.pl/PAP(Aleksandra Akińczo)