Zamknij

Niemcy łagodzą restrykcje dla Polaków. Trzeba będzie spełnić jeden warunek, aby tu wjechać

10.05.2021 09:04
Berlin w czasie pandemii koronawirusa
fot. AP/Associated Press/East News

Władze Niemiec podjęły decyzję o zmianie zasad wjazdu m.in. dla Polaków. Od 9 maja nasz kraj nie jest już uznawany za ten o bardzo wysokim ryzyku epidemicznym. Sprawdźcie, jakie reguły obowiązują teraz podróżujących, którzy chcą się dostać do Niemiec.

Pandemia koronawirusa wciąż szaleje na świecie, ale w wielu miejscach 3. fala zachorowań nieco zwalnia. Przyczyniają się do tego nie tylko odpowiednie obostrzenia, ale też szczepionki. Coraz więcej ludzi decyduje się na zaszczepienie, dzięki czemu gwarantują ochronę sobie, a także innym. Liczba zakażeń w licznych regionach spada, a to z kolei sprawia, że kraje mogą odmrażać poszczególne sektory gospodarki.

Do grona państw, które ostatnio postanowiły nieco poluzować restrykcje, dołączyły Niemcy. Nasz zachodni sąsiad złagodził zasady wjazdu dla wielu podróżnych, w tym Polaków. Od 9 maja Polska nie jest już uznawana za rejon bardzo wysokiego ryzyka epidemicznego. Zobaczcie, co teraz trzeba zrobić, aby dostać się na terytorium Niemiec.

Koronawirus: Niemcy łagodzą restrykcje dla Polaków

Jeszcze przed weekendem rząd Niemiec zdecydował, że Polska już nie będzie uznawana za kraj o bardzo wysokim ryzyku epidemicznym. Nadal będziemy traktowani jako kraj, w którym ryzyko zakażenia wirusem istnieje, ale już nie tak duże. W związku z tym zmienią się też zasady obowiązujące polskich podróżnych chcących wjechać na teren kraju naszego zachodniego sąsiada.

Od 9 maja Polacy, którzy chcą się dostać do Niemiec, nie muszą przed wyprawą wykonywać testu na obecność koronawirusa i okazywać jego negatywnego wyniku. Nadal jednak obowiązuje ich 10-dniowa kwarantanna. Możliwość zwolnienia z niej otrzymają dopiero po 5 dniach, kiedy wykonają badanie i wykaże ono, że nie są chorzy na COVID-19.

Nowe łagodniejsze restrykcje dotyczą wszystkich państw, które uznawane są przez Niemcy za ryzykowne. Polska znalazła się w tej grupie m.in. z Węgrami i Czarnogórą.

Przypominamy, że od początku pandemii koronawirusem w Niemczech zaraziło się ponad 3,5 mln ludzi, z czego ponad 84 tys. zmarły. W ostatnich dniach dobowa liczba zarażeń utrzymuje się na poziomie 15 tys. przypadków.

Źródło: Business Insider