Zamknij

Sąsiad Polski luzuje obostrzenia. Otwiera restauracje, kawiarnie i muzea

18.05.2021 14:21
Koronawirus. Niemcy luzują obostrzenia. Sąsiad Polski otwiera restauracje, kawiarnie i muzea
fot. SHUTTERSTOCK

W kilku niemieckich krajach związkowych liczba zakażeń koronawirusem spada, a co za tym idzie, luzowane są niektóre obostrzenia. Berlin otwiera ogródki piwne i kawiarnie, a Szlezwik-Holsztyn już przyjmuje turystów. Minister zdrowia jednak ostrzega przed pośpiechem w łagodzeniu restrykcji.

Jak podaje PAP, w poniedziałek (17 maja) tzw. siedmiodniowa zapadalność (liczba zakażeń na 100 000 mieszkańców w ciągu tygodnia) na koronawirusa wyniosła w stolicy Niemiec 68,6 i po raz piąty z rzędu spadła poniżej wartości granicznej 100. Oznacza to możliwość poluzowania ograniczeń pandemicznych.

Koronawirus. Niemcy łagodzą restrykcje

Od najbliższej środy 18 maja w Berlinie możliwe będzie organizowanie imprez kulturalnych do nawet 250 osób pod gołym niebem. Ponadto wrócą rejsy statkami wycieczkowymi oraz wycieczki po mieście - jedynym warunkiem jest przestrzeganie zasad higieny. Ponownie otwarte zostaną także muzea, wystawy i miejsca pamięci. 

Jak potwierdza dziennikowi "Berliner Zeitung" administracja gospodarcza Senatu Berlina, ogródki piwne prawdopodobnie wznowią działalność w czwartek wieczorem. Co istotne, podawanie, dystrybucja i sprzedaż napojów alkoholowych jest zabronione między godziną 23:00 a 5:00 rano następnego dnia.

Z kolei kawiarnie i restauracje zaproszą gości do swoich stolików na świeżym powietrzu najwcześniej w piątek. Nadal zamknięte jednak pozostaną hotele oraz inne obiekty noclegowe.

Burmistrz Hamburga Peter Tschentscher natomiast ogłosił w niedzielę, że chce ponownie otworzyć catering na świeżym powietrzu w Zielone Świątki, czyli w niedzielę. Senat oficjalnie podejmie decyzję w tej sprawie we wtorek.

Szlezwik-Holsztyn od poniedziałku przyjmuje turystów. Hotele zostały ponownie otwarte, a łodzie wycieczkowe mogą zabierać gości na pokład. Dyrektor generalny stowarzyszenia hoteli i restauracji (Dehoga), Ingrid Hartges, wezwała inne kraje do wzięcia przykładu z północnego kraju związkowego.

W związku z łagodzeniem zasad lockdownu minister zdrowia Jens Spahn wystosował list do krajów związkowych, w którym wezwał do ostrożnego otwarcia. Nie powinno być "politycznego wyścigu do poluzowań", stwierdza dokument, do którego dotarł dziennik "Handelsblatt".

W Niemczech podano do tej pory ponad 40 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi, poinformował. Prawie 31 milionów, czyli 37 procent Niemców zaszczepiło się przynajmniej raz. Ponad dziewięć milionów osób otrzymałoby dwie szczepionki, a tym samym pełną ochronę.

RadioZET.pl/PAP(Berenika Lemańczyk)