Zamknij

Nowe zasady wjazdu Polaków do europejskiego kraju. Od soboty obowiązkowa kwarantanna i dwa testy

12.05.2021 12:56
Koronawirus. Nowe zasady wjazdu Polaków do Holandii. Od soboty obowiązkowa kwarantanna i dwa testy
fot. SHUTTERSTOCK

W najbliższą sobotę zmienią się zasady wjazdu do Holandii. Od 15 maja osoby przybywające do Niderlandów z państw podwyższonego ryzyka epidemicznego, w tym z Polski, zobowiązane są do odbycia 10-dniowej kwarantanny. Ponadto wymagane są dwa testy w kierunku COVID-19.

We wtorek premier Holandii Mark Rutte poinformował o dalszym łagodzeniu restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Od 19 maja otwarte zostaną siłownie, ogrody zoologiczne, a ogródki gastronomiczne będą mogły dłużej funkcjonować. Jednocześnie premier ogłosił nowe zasady wjazdu do Holandii, które obejmą także osoby przybywające z Polski.

Holandia. Obowiązkowa kwarantanna i dwa testy dla Polaków

Od soboty 15 maja osoby, które przylecą lub przyjadą do Królestwa Niderlandów z krajów o podwyższonym ryzyku zachorowań na COVID-19, będą zobowiązane do odbycia kwarantanny. Tyczy się to m.in. turystów przybywających z Polski.

W zestawieniu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) Polska jest traktowana jako kraj o podwyższonym ryzyku zarażenia koronawirusem. Tak więc mieszkańcy Polski będą teraz zobowiązani nie tylko do okazania dwóch testów na obecność wirusa (PCR, do którego materiał pobrano nie później niż do 72 h przed przybyciem do Holandii oraz antygenowego, do którego materiał pobrano nie później niż 24 h przed rozpoczęciem podróży), ale również od odbycia kwarantanny.

Wszyscy podróżni z wyznaczonych obszarów wysokiego ryzyka, niezależnie od środka transportu, muszą zostać poddani 10-dniowej kwarantannie i będzie ona obowiązkowa - oświadczył minister zdrowia Hugo de Jonge.

Co ważne, kwarantanna będzie mogła być skrócona do pięciu dni. Żeby tak się jednak stało, podróżny będzie musiał po tym czasie uzyskać negatywny wynik testu w kierunku COVID-19.

Do tej pory kwarantanna w Holandii była jedynie rekomendowana. Brakowało przepisów, które wprowadzałyby sankcję za jej złamanie. To się jednak zmieniło i od soboty za niewywiązanie się z tego obowiązku będzie groziła grzywna w wysokości 435 euro, czyli około 1975 zł.

RadioZET.pl/PAP(Andrzej Pawluszek)