Zamknij

Europejskie państwo oferuje turystom szczepienia przeciw COVID-19. Dwie dawki za 50 euro

29.04.2021 14:00
Koronawirus. San Marino oferuje turystom szczepienia przeciw COVID-19. Dwie dawki za 50 euro
fot. SHUTTERSTOCK

Władze San Marino oferują turystom szczepienia przeciw koronawirusowi. Jedynym warunkiem jest pobyt w tamtejszym hotelu przez co najmniej trzy noce. Podróżni za dwie dawki szczepionki będą musieli zapłacić 50 euro, czyli około 230 zł. 

San Marino to państwo śródlądowe w Europie Południowej stanowiące enklawę na obszarze Włoch. Jest to jeden z najmniejszych i zarazem najstarszych krajów na świecie - całkowita powierzchnia San Marino wynosi zaledwie około 61 kilometrów kwadratowych. Państwo zamieszkuje ok. 34 000 osób.

W ostatnich dniach o San Marino zrobiło się głośno z powodu oferty władz kraju skierowanej do turystów. Podróżnym proponują oni płatne szczepienia przeciw koronawirusowi.

San Marino szczepi turystów

Jak podaje PAP, za dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 turyści będą musieli zapłacić 50 euro, czyli około 230 zł. Aby zagraniczni podróżni mogli skorzystać z tej oferty, muszą dwukrotnie (przy okazji każdej dawkami), zatrzymać się w hotelach na terenie San Marino przez minimum trzy noce za każdym razem.

Co ważne, w przyjętym rozporządzeniu zapisano, że prawo do szczepień będą miały tylko osoby, które nie są rezydentami we Włoszech. Minister turystyki San Marino Federico Pedini Amati zapytany przez dziennik "Corriere della Sera" o powody wykluczenia Włochów z tej oferty, zdradził, że obecnie rozpoczęto rozmowy w sprawie obywateli Italii.

"Wszystko zależy od tego, jak zostanie to rozwiązane" - zaznaczył.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że San Marino prowadzi szczepienia dwoma preparatami - przede wszystkim rosyjskim Sputnikiem V, a także szczepionką firmy Pfizer. Jeśli chodzi o tę drugą, to jest jej znacznie mniej. Włoski dziennik podkreśla, że raczej na sprzedaż będzie tylko Sputnik V, ponieważ dawki Pfizera zostaną podane jedynie osobom starszym oraz chorym.

Jeśli jednak chodzi o rosyjską szczepionką, to jest tu mały problem. Otóż Sputnik V nie ma aprobaty Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Zwraca się zatem uwagę na pewien paradoks. Mimo że wkrótce San Marino stanie się pierwszym w Europie państwem "wolnym od COVID-19, to obywatele tego niewielkiego kraju nadal nie będą mogli swobodnie podróżować po Włoszech. Wszystko dlatego, że wymogiem wjazdu do Italii jest okazanie świadectwa szczepienia, ale preparatem zaaprobowanym przez Europejską Agencję Leków.

Minister zdrowia San Marino Roberto Ciavatta oświadczył, że liczy na to, że EMA szybko uzna szczepionkę Sputnik V.

RadioZET.pl/PAP(Sylwia Wysocka).