Zamknij

Sąsiad Polski luzuje obostrzenia. Część restrykcji zostanie zniesiona już 19 kwietnia

14.04.2021 13:39
Słowacja luzuje obostrzenia. Część restrykcji zostanie zniesiona już 19 kwietnia
fot. SHUTTERSTOCK

W Słowacji od poniedziałku część obowiązujących do tej pory restrykcji zostanie zniesiona. Po raz pierwszy od kilku miesięcy otwarte zostaną m.in. sklepy oraz zakłady usługowe. Działalność wznowią także hotele i pensjonaty.

Podczas ostatniej konferencji rządowej, w której udział wzięli były premier, a aktualnie minister finansów Igor Matovicz, premier Eduard Heger i minister zdrowia Vladimir Lengvarsky, poinformowano o poluzowaniu obostrzeń.

Koronawirus. Słowacja luzuje obostrzenia

W poniedziałek 19 kwietnia w Słowacji nastąpi częściowe zniesienie restrykcji. Po raz pierwszy od czterech miesięcy otwarte zostaną m.in. sklepy oraz zakłady usługowe. Co więcej, działalność wznowią pensjonaty i hotele. Warunkiem będzie utrzymywanie reżimu sanitarnego oraz posiadanie negatywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa.

Luzowanie restrykcji nastąpi także w miejscach kultu religijnego. Od poniedziałku w kościołach ponownie będą mogły odbywać się nabożeństwa oraz msze święte z udziałem wiernych (od grudnia msze transmitowane były wyłącznie online). 

Ponadto dozwolone będą także rekreacyjne podróże do innych powiatów niż ten stałego zamieszkania. Od 19 kwietnia możliwe będzie również uprawianie sportu, ale tylko na otwartych przestrzeniach i w grupie nie większej niż sześć osób. Podobny limit ma obowiązywać na basenach. W poniedziałek otwarte zostaną także ogrody zoologiczne i botaniczne, muzea oraz galerie.

Nadal natomiast nieczynne pozostaną restauracje. Jeżeli jednak sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, to zniesienie kolejnych obostrzeń będzie możliwe po 26 kwietnia. 

Podczas konferencji rządowej, premier Słowacji dodał, że ogłoszone luzowanie obostrzeń jest związane z zachowaniem obywateli.

Zwrócił także uwagę, że podczas świąt z 0,8 do 0,95 wzrosła liczba "R", która wskazuje na to, ile osób może zostać zakażonych COVID-19 przez jednego zainfekowanego.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/PAP(Piotr Górecki)