Zamknij

Wakacje w Portugalii bez kwarantanny i testów? Wiele na to wskazuje

16.04.2021 15:03
Koronawirus. Wakacje w Portugalii bez kwarantanny i testów? Wiele na to wskazuje
fot. SHUTTERSTOCK

Bardzo możliwe, że jeszcze w te wakacje turyści przyjeżdżający do Portugalii nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny ani posiadać negatywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa. Wszystko uzależnione jest jednak od uruchomienia przez Unię Europejską paszportów szczepień.

"Portugalia zrobi wszystko, by nie wysyłać tego lata turystów na kwarantannę, ani nie żądać od nich testowania się" - zapowiada sekretarz stanu odpowiedzialna za turystykę Rita Marques, którą cytuje Rp.pl za Reuters.

Portugalia: tego lata nie chcemy kwarantanny ani testów dla turystów

To, czy jeszcze w te wakacje będzie można polecieć do Portugalii bez konieczności poddawania się obowiązkowej kwarantannie oraz wykonywania testu, zależy od wprowadzenia paszportów szczepień. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Unia Europejska uruchomi je pod koniec czerwca br. 

Jak dalej informuje portal Rzeczpospolita.pl, Portugalia obecnie sprawuje rezydencję w Unii Europejskiej i jest odpowiedzialna za negocjacje w sprawie paszportów szczepień z krajami członkowskimi. 

Przypomnijmy, że taki dokument mają dostawać osoby, które są zaszczepione podwójną dawką szczepionki, przechorowały już COVID-19 lub mają negatywny wynik testu. W założeniu taki certyfikat ma ułatwiać wyjazdy zagraniczne, a także korzystanie z kin czy stadionów.

Rita Marques mówi, że choć to lato nie będzie zupełnie normalne, Portugalia stawia na utrzymanie podstawowych zasad takich jak swoboda przemieszczania się i transport towarów. Jak przypomina portal Rp.pl, turystyka dla Portugalii jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, która mocno ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa. Od marca 2020 roku do lutego br. przychody tej branży spadły o 74 procent, a liczba turystów zmniejszyła się aż o 71 procent.

RadioZET.pl/Rp.pl