Zamknij

Wielka Brytania luzuje kolejne restrykcje. "To największy krok w drodze do normalności"

11.05.2021 10:57
Koronawirus. Wielka Brytania luzuje kolejne restrykcje. "To największy krok na drodze do normalności"
fot. SHUTTERSTOCK

W najbliższy poniedziałek 17 maja w Anglii rozpocznie się trzeci z czterech etapów znoszenia obostrzeń, które zostały wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa. Brytyjski premier Boris Johnson stwierdził, że to największy dotychczas krok w drodze do normalności.

Zgodnie z dotychczasowym planem Wielkiej Brytanii, kolejny etap luzowania obostrzeń w kraju nastąpi w poniedziałek, 17 maja. Wszystko dzięki spełnieniu czterech warunków, od których uzależniano przejście do następnego etapu znoszenia restrykcji. Mowa tu o postępie w liczbie zaszczepionych osób, dowodach, że szczepionki zmniejszają liczbę zakażeń i hospitalizacji, zmniejszającej się presji na publiczną służbę zdrowia oraz braku znaczącego wzrostu liczby nowych importowanych wariantów koronawirusa. 

Anglia. Luzowanie kolejnych obostrzeń już 17 maja

W najbliższy poniedziałek nastąpi najpoważniejsze jak dotychczas poluzowanie ograniczeń. Restrykcje zostaną zmniejszone w wielu dziedzinach życia.

Od przyszłego tygodnia mieszkańcy Anglii będą mogli spotykać się na świeżym powietrzu w grupach do 30 osób, a w pomieszczeniach zamkniętych w grupach do sześciu osób lub jako dwa gospodarstwa domowe. Co więcej, ludzie będą mogli sami zdecydować, czy chcą zachowywać społeczny dystans wobec bliskiej rodziny i przyjaciół, z którymi się spotykają. Cały czas zachęca się jednak do zachowania ostrożności i nieprzytulania się do innych. 

Szkoły średnie i wyższe nie będą już wymagać od uczniów noszenia maseczek w salach lekcyjnych lub pomieszczeniach ogólnodostępnych, a wszyscy studenci uniwersytetów będą mogli powrócić do zajęć stacjonarnych.

Puby, bary i restauracje będą mogły obsługiwać ludzi wewnątrz lokali, a nie tylko na zewnątrz, tak jak to było dotychczas. Ponadto działalność wznowią kina, muzea, galerie i place zabaw dla dzieci w zamkniętych pomieszczeniach. W teatrach, salach koncertowych, centrach konferencyjnych i na stadionach sportowych będą się mogły odbywać wydarzenia z udziałem publiczności, choć zostaną utrzymane ograniczenia, co do liczby widzów. Można będzie wznowić amatorskie uprawianie sportu przez dorosłych w pomieszczeniach zamkniętych. Ponownie otwarte zostaną też sauny i łaźnie parowe.

Otwarte zostaną hotele, pensjonaty, hostele i wszystkie inne miejsca noclegowe, w których razem będą mogły nocować grupy do sześciu osób lub tworzone przez dwa gospodarstwa domowe. Jak już wcześniej ogłoszono, możliwe będzie swobodne podróżowanie do krajów z "zielonej listy", choć obecnie znajduje się na niej tylko 12 państw i terytoriów.

Śluby, przyjęcia i inne wydarzenia będą mogły odbywać się z udziałem maksymalnie 30 osób. Zniesiony zostanie natomiast odgórny limit liczby osób mogących uczestniczyć w pogrzebach, a zależeć ona będzie od tego, ile osób może bezpiecznie przebywać w danym miejscu.

Mieszkańcy domów opieki będą mogli przyjmować maksymalnie pięciu - a nie dwóch jak to jest obecnie - wskazanych z nazwiska gości i będą mieli większą swobodę w odwiedzaniu ich w ich domach.

"To największy krok w drodze do normalności"

Boris Johnson powiedział, że to największy dotychczas krok w drodze do normalności i wezwał, aby z związku z tym zachować zdrowy rozsądek i nie zapominać o środkach ostrożności.

"W rzeczywistości, po ponad roku trwania pandemii, wszyscy wiemy, że bliski kontakt, taki jak przytulanie, jest bezpośrednim sposobem przenoszenia tej choroby. Dlatego zachęcam do zastanowienia się, jak podatni są wasi bliscy - czy mieli szczepionkę, jedną lub dwie dawki, i czy był czas, aby ta szczepionka zaczęła działać" - podkreślił brytyjski premier.

"Wystarczy tylko spojrzeć na bardzo smutną sytuację w innych krajach, aby zobaczyć śmiercionośny potencjał tego wirusa, więc musimy nadal walczyć z rozprzestrzenianiem się wariantów tutaj w Wielkiej Brytanii. Chociaż nie mamy jeszcze dowodów, by sądzić, że te warianty są całkowicie odporne na szczepionki, musimy zachować czujność" - dodał.

Wszystkie te zmiany dotyczą tylko Anglii, gdyż rządy Szkocji, Walii i Irlandii Północnej same określają tempo, w jakim luzowane są restrykcje. W Anglii ostatni etap ich znoszenia zaplanowany jest na 21 czerwca i jak mówił Johnson, wszystko jest obecnie na dobrej drodze, by ten termin został dotrzymany.

RadioZET.pl/PAP(Bartłomiej Niedziński)