Zamknij

Włochy znoszą kwarantannę dla przyjezdnych z Polski. Zmiany już od 16 maja

14.05.2021 13:32
Koronawirus. Włochy znoszą kwarantannę dla przyjezdnych z Polski. Zmiany już od 16 maja
fot. SHUTTERSTOCK

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nadchodzące wakacje planują spędzić we Włoszech. Już od najbliższej niedzieli 16 maja zniesiona zostanie obowiązkowa 5-dniowa kwarantanna dla przyjezdnych z krajów Unii Europejskiej, w tym oczywiście także z Polski.

Włochy cały czas przygotowują się na przyjazd zagranicznych turystów. Ostatnio pisaliśmy o otwarciu w połowie maja plaż w dużej części kraju. Teraz rząd Italii zdecydował się na kolejny krok i zniósł obowiązkową kwarantannę po przekroczeniu granicy.

Włochy znoszą kwarantannę dla przyjezdnych z krajów UE

Już od najbliższej niedzieli 16 maja we Włoszech nie będzie obowiązywał wymóg 5-dniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z innych krajów Unii Europejskiej, strefy Schengen, a także z Wielkiej Brytanii i Izraela. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał w piątek minister zdrowia Roberto Speranza.

Podróżny, aby uniknąć kwarantanny, będzie musiał okazać negatywny test na obecność koronawirusa.

"Rezerwujcie wakacje w Italii, nie możemy się was doczekać" - mówił na początku maja premier kraju, Mario Draghi, zwracając się zarówno do rodaków, jak i cudzoziemców.

Decyzja ta oznacza otwarcie Włoch na turystykę, zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami rządu, że kraj jest gotowy na przyjęcie turystów z zagranicy w warunkach bezpieczeństwa. 

Aktualne zasady wjazdu z Polski do Włoch

Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium państw z Kategorii C (w tym z Polski) co najmniej do 15 maja mają obowiązek m.in. przedstawienia specjalnego oświadczenia oraz negatywnego wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Turyści podróżujący z Polski muszą także poddać się obowiązkowej 5-dniowej kwarantannie. Po jej zakończeniu trzeba ponownie wykonać test wymazowy. Testu nie muszą robić dzieci poniżej drugiego roku życia.

Dodatkowo, osoby wjeżdżające do Włoch m.in. z Polski, muszą zgłosić swój przyjazd do przychodni lokalnej właściwej dla miejsca pobytu (Dipartimento di Prevenzione dell'Azienda Sanitaria).

RadioZET.pl/PAP/gov.pl