Zamknij

Włochy znoszą kwarantannę dla turystów z Unii Europejskiej. Wystarczy test

20.04.2021 08:17
Koronawirus. Włochy znoszą kwarantannę dla turystów z Unii Europejskiej. Wystarczy test
fot. SHUTTERSTOCK

Od poniedziałku 19 kwietnia turyści przyjeżdżający do Włoch z krajów Unii Europejskiej nie muszą już odbywać obowiązkowej kwarantanny. Jedynym warunkiem jest okazanie negatywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa.

Przypomnijmy, że do tej pory podróżni z Unii Europejskiej przybywający do Włoch oraz Włosi wracający do kraju z państw UE musieli poddać się pięciodniowej kwarantannie, a na jej zakończenie testowi na obecność koronawirusa. Teraz to się jednak zmieniło. Rząd zdecydował się poluzować restrykcje dotyczące wjazdu do Włoch.

Włochy znoszą kwarantannę, wystarczy test

Jak podaje Rzeczpospolita.pl, nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia Włoch, które m.in. znosi obowiązkową kwarantannę dla podróżnych z Unii Europejskiej, weszło w życie 19 kwietnia i będzie obowiązywać do końca miesiąca. 

Od poniedziałku turyści przyjeżdżający z państw znajdujących się na listach C, D oraz E zobowiązani są na 48 godzin przed podróżą do Włoch wykonać test antygenowy lub molekularny w kierunku koronawirusa. Wynik negatywny umożliwi podróżnym wjazd do kraju.

Na wspomnianej liście C znajdują się wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym Polska.

Ponadto osoby, które powracają do Włoch z krajów znajdujących się na listach D i E, są zobowiązane do odbycia 10-dniowej kwarantanny (wcześniej było to 14 dni). Ostatniego dnia kwarantanny muszą ponownie wykonać test na obecność COVID-19.

Na liście A wymienione są Watykan i San Marino, wobec których nie ma obecnie żadnych restrykcji dotyczących wjazdu do Włoch. Lista B natomiast to państwa, w których zagrożenie epidemiczne jest bardzo małe, a ograniczenia w podróżowaniu niewielkie.

Ministerstwo Zdrowia Włoch poinformowało również, że wprowadza cyfrowy formularz lokalizacyjny, który trzeba będzie pokazać przed wejściem na pokład samolotu. Ma on zastąpić formularz w wersji papierowej.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/turystyka.rp.pl