Zamknij

Co z wyjazdami za granicę? Wiceszef MSZ: To stąpanie po kruchym lodzie. Nie zdecydowałbym się

26.04.2021 13:03
Co z wyjazdami za granicę? Wiceszef MSZ: To stąpanie po kruchym lodzie. Nie zdecydowałbym się
fot. East News

Wyjazdy zagraniczne na tym etapie to stąpanie po kruchym lodzie. Mam nadzieję, że wraz ze wzrostem liczby szczepień będziemy mogli się udać na jakieś wakacje w okolicach lipca czy sierpnia w tym roku – powiedział wiceszef MSZ, Marcin Przydacz.

Chociaż podróże zagraniczne wciąż wiążą się z licznymi ograniczeniami z powodu pandemii, coraz więcej osób planuje wyjazd poza Polskę. Zainteresowanie podróżami wzrosło szczególnie w okresie nadchodzącej majówki, co ma związek z przedłużeniem zamknięcia hoteli w naszym kraju. 

W minionym tygodniu MSZ zaapelowało do Polaków wybierających się do Chorwacji o "zachowanie szczególnej ostrożności" z powodu trudnej sytuacji epidemicznej w tym kraju. Kwestię wyjazdów zagranicznych poruszył również wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Co z wyjazdami za granicę? "Nie zdecydowałbym się"

Marcin Przydacz w kontekście trwającej epidemii koronawirusa był pytany w TVP1 o rekomendacje resortu, jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne.

Wiceszef MSZ przyznał, że każdy jest mocno zmęczony epidemią, że padało wiele apeli, aby "jeszcze troszkę wytrzymać". Zwrócił przy tym uwagę, że państwa, głównie te, których gospodarki są oparte na turystyce, będą starały się otwierać i zachęcać do przyjazdów.

– Ja, na tym etapie jeszcze nie decydowałbym się na wyjazdy. To jest naprawdę stąpanie po "kruchym lodzie". Sam fakt mniejszej liczby zarażeń w Polsce czy w regionie nie powinien uśpić naszej czujności – mówił Przydacz.

Wyraził nadzieję, że wraz ze wzrostem liczby szczepień i nadejściem ciepłego lata bezpieczeństwo wzrośnie i "będziemy mogli rzeczywiście na jakieś mniej lub bardziej ambitne wakacje w tym roku, w okolicach lipca czy sierpnia się udać".

Europa luzuje restrykcje 

Wraz z postępem kampanii szczepień przeciwko COVID-19 i spadkiem wskaźników epidemicznych kolejne kraje Europy luzują obostrzenia sanitarne. Na Węgrzech, Słowacji i we Włoszech znów będą działać restauracyjne i kawiarniane ogródki. W Czechach zniesiono trwający pół roku stan wyjątkowy, a w Holandii przestaje obowiązywać godzina policyjna. We Francji uczniowie wrócą do szkół.

Na całym świecie podano dotąd ponad miliard szczepionek na koronawirusa. Całkowicie zaszczepionych zostało co najmniej 235 milionów osób.

Źródło: PAP