Zamknij

Branża turystyczna z gigantycznymi spadkami. W tym roku może stracić 1,2 bln dolarów

23.06.2020 08:46
Turyści w Chorwacji
fot. Pixabay

Branżę turystyczną najmocniej dotknęły skutki pandemii koronawirusa. Jak podała Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) z siedzibą w Madrycie, ruch turystyczny na świecie zmniejszył się w kwietniu o 97 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. 

Według Światowej Organizacji Turystyki z powodu pandemii COVID-19 w okresie styczeń-kwiecień 2020 roku zanotowano o 180 mln turystów mniej podróżujących po świecie niż w takim samym okresie 2019 roku.

Ruch turystyczny w kwietniu spadł o 97 proc.

 Pomiędzy styczniem a kwietniem bieżącego roku zanotowano 44-procentowy spadek podróży, co oznacza zmniejszenie obrotów sektora o około 195 mld dolarów.

– Najbardziej doświadczonym pandemią regionem świata w tym okresie była Azja i Oceania, gdzie liczba podróży spadła o 51 proc. – odnotowała UNWTO.

W poniedziałkowym komunikacie władze organizacji przypomniały o majowym dokumencie UNWTO przewidującym trzy możliwe scenariusze dla światowej branży turystycznej w 2020 roku. Są one uzależnione od eliminowania przez poszczególne kraje obostrzeń związanych z pandemią.

Najbardziej optymistyczna prognoza UNWTO zakłada spadek liczby odbywanych na świecie podróży o 58 proc. Według najgorszego scenariusza zmniejszy się ona o 78 proc.

Eksperci UNWTO wskazali w majowym raporcie, że w konsekwencji ograniczenia ruchu turystycznego wskutek pandemii, liczba osób odbywających zagraniczne podróże w 2020 roku spadnie o 0,85 do 1,1 mld. W rezultacie miałoby się to przełożyć na utratę wpływów branży na poziomie od 0,91 do nawet 1,2 bln dolarów.

Źródło: PAP