Zamknij

Wyspy Salomona z pierwszym przypadkiem koronawirusa. Które państwa są wciąż wolne od COVID-19?

06.10.2020 09:39
Wyspy Salomona
fot. Shutterstock

Wyspy Salomona straciły status kraju wolnego od COVID-19. Potwierdzono tam pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Rajskie wyspy bardzo długo się broniły, ale ostatecznie pandemia dotarła również na ich terytorium. Wciąż jednak są na świecie państwa, które nie zgłosiły dotąd żadnych przypadków zakażenia. 

Wyspy Salomona (państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Oceanii) były na liście krajów, w których oficjalnie nie potwierdzono przypadków koronawirusa. Niestety to już przeszłość. 

Koronawirus dotarł na Wyspy Salomona

Premier Manasseh Sogavare potwierdził, że student, który niedawno przybył z Filipin lotem repatriacyjnym z 96 pasażerami, uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa. – Boli mnie, gdy mówię, że straciliśmy status kraju wolnego od COVID-19 pomimo naszych wspólnych wysiłków, aby zapobiec przedostaniu się pandemii do naszego kraju – podkreslił Sogavare.

Premier wezwał 600 tysięcy mieszkańców archipelagu do zachowania spokoju. Przekazał, że aktywowane zostało śledzenie kontaktów z osobami zakażonymi, jak również inne środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa. Powiedział też, że wprowadzanie lockdownu nie jest konieczne.

Student, który przed lotem do domu trzykrotnie poddał się badaniu na Filipinach, za każdym razem otrzymując negatywny wynik, po przybyciu do stolicy Wysp Salomona, Honiara, uzyskał pozytywny wynik w rutynowym teście i obecnie przebywa w izolatce. Osiemnastu innych studentów, którzy uzyskali przed odlotem do domu wynik pozytywny, pozostało na kwarantannie w Manili.

Przypomnimy, że od czasu zamknięcia w marcu granicy Wysp Salomona, na Filipinach – kraju mocno dotkniętym przez wirusa – utknęło ponad 400 studentów z Wysp. Pod naciskiem rodziców władze zorganizowały ich powrót. Pomimo tego pierwszego pozytywnego wyniku testu, premier Sogavare zapewnił, że rząd będzie nadal sprowadzał studentów do domu.

ZOBACZ TAKŻE:  Koronawirus: mapa zakażeń w Europie i na świecie. Ile jest zachorowań? [Mapa live]

Które kraje są oficjalnie wolne od koronawirusa? [LISTA]

Jak podaje serwis koryogroup.com (promujący odpowiedzialną turystykę do najmniej znanych krajów świata), na dzień 4 października przypadków zakażenia koronawirusem nie zgłosiło dotąd 11 krajów. 

Na liście podanej przez koryogroup.co znajdują się:

 1. Korea Północna
 2. Turkmenistan
 3. Vanuatu
 4. Samoa
 5. Kiribati
 6. Mikronezja
 7. Tonga
 8. Wyspy Marshalla
 9. Palau
 10. Tuvalu
 11. Nauru

Serwis podkreśla, że lista nie obejmuje tych państw, które zadeklarowały, że są wolne od koronawirusa po wyleczeniu wszystkich przypadków. Uwzględniono na niej kraje, w których według oficjalnych deklaracji nie zanotowano od początku pandemii żadnych przypadków COVID-19. 

Eksperci są jednak zgodni co do tego, że w części z tych krajów przypadki zakażenia nie zostały po prostu zgłoszone. Jako przykład mało wiarygodnych państw w kwestii oficjalnych statystyk dot. koronawirusa podaje się komunistyczną Koreę Północną. Bardziej wiarygodne wydają się kraje wyspiarskie, które – według danych ONZ – znajdują się w dziesiątce najrzadziej odwiedzanych miejsc świata. 

Źródło: PAP, koryogroup.com