Zamknij

Latać będą mogli tylko zaszczepieni przeciw COVID-19? Pierwsza linia lotnicza wprowadza taką zasadę

24.11.2020 10:45
Kobieta na lotnisku
fot. Shutterstock

Pierwsza linia lotnicza na świecie zamierza zmienić swój regulamin tak, aby jej samolotami mogły latać wyłącznie osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Jeśli ten warunek nie zostaje dotrzymany, podróżujący nie będzie mógł wejść na pokład maszyny.

Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami. Pozamykaliśmy się w domach, pracujemy i uczymy się zdalnie, a marzenia o wakacjach odłożyliśmy na bliżej nieokreślony czas. W związku z tym ostatnim mocno ucierpiały branża turystyczna i branża lotnicza. Ludzie boją się zakażenia koronawirusem i rezygnują z lotów samolotem.

Wszyscy z utęsknieniem patrzymy w przyszłość i zastanawiamy się, kiedy życie wróci do normalności. Musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, że będzie to nowa normalność. Jedna z linii lotniczych już teraz pokazuje, pod jakimi względami może zmienić się nasze życie. Australijski przewoźnik Qantas zapowiada, że zamierza zmienić regulamin podróży i na pokład swoich samolotów będzie wpuszczać tylko osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Co sądzicie o tym pomyśle?

Koronawirus: loty tylko dla zaszczepionych przeciw COVID-19

Australijskie linie lotnicze Qantas przymierzają się do zmiany regulaminu podróży - chcą w przyszłości wpuszczać na pokład swoich samolotów jedynie osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Podróżujący będą musieli okazać aktualne zaświadczenie o tym, że poddali się szczepieniom na koronawirusa.

Chcemy zmienić nasz regulamin podróży międzynarodowych tak, aby na pokład samolotu mogły wchodzić tylko osoby z ważnym szczepieniem na COVID-19 – mówi prezes australijskiej linii Qantas, Alan Joyce.

To pierwsza tak odważna deklaracja przedstawiciela z branży lotniczej. Warto wspomnieć o tym, że na razie linie te obsługują wyłącznie loty krajowe, gdyż jeszcze w marcu Australia całkowicie zamknęła swoje granice. W momencie, kiedy sytuacja wróci do normy i Qantas będzie latał także poza granice kraju, podróżujący będą musieli się zaszczepić, aby móc skorzystać z usług tego przewoźnika.

Wielu ludziom taki warunek może wydawać się dziwny, ale prezes australijskich linii lotniczych nie ma wątpliwości co do tego, że nie jest odosobniony w swoim myśleniu. Wg Joyce'a wielu przedstawicieli z branży lotniczej zastanawia się nad wprowadzeniem podobnych zasad.

Obecnie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób stworzyć elektroniczną wersję książeczki szczepień, która da nam możliwość zweryfikowania, czy szczepionka jest legalna w kraju, do którego podróżuje pasażer. Dzięki odpowiedniej logistyce i technologii stanie się to możliwe. Linie lotnicze i rządzący są w trakcie prac nad tym projektem - dodaje Joyce.

Myślicie, że pomysł ten się przyjmie i dołączą do niego także inni przewoźnicy?