Zamknij

Koronawirus: mapa zachorowań w Europie i na świecie. Ile jest zakażeń? [Mapa online]

05.11.2020 11:26
Kobieta w masce
fot. Shutterstock

Mapa koronawirusa w Europie i na świecie. Amerykański uniwersytet udostępnił interaktywną mapę rozprzestrzeniania się koronawirusa. Oznaczono na niej wszystkie miejsca na świecie, gdzie odnotowano przypadki zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Gdzie jest najwięcej osób zakażonych? Sprawdź na mapie online koronawirusa. 

Na interaktywnej mapie koronawirusa podawane są najbardziej aktualne informacje dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa. Danych do mapy dostarczają m.in. Światowa Organizacja Zdrowia i amerykańska CDC (Centers for Disease Control and Prevention). 

Koronawirus: mapa zakażeń online 

Na INTERAKTYWNEJ MAPIE KORONAWIRUSA zaznaczono kraje na całym świecie, w których potwierdzono przypadki zakażenia wirusem, liczbę chorych, wyleczonych oraz zgonów spowodowanych COVID-19.

Ostatnie dane mówią o ponad 48 mln zarażonych na całym świecie i ponad milionie ofiar śmiertelnych koronawirusa

Koronawirus w Europie i na świecie

Spośród krajów europejskich najwyższy bilans zakażeń koronawirusem mają Rosja (ponad 1,6 mln przypadków), Francja (1,5 mln) i Hiszpania (1,2 mln). W skali globalnej najgorzej sytuacja wygląda w Stanach Zjednoczonych - potwierdzono już ponad 9,4 mln przypadków zachorowań na COVID-19 (ponad 233 tys. osób zmarło). 

W Polsce również rośnie liczba osób zarażonych koronawirusem - zanotowano łącznie 466 679 przypadków. 6 842 osób zmarło z powodu COVID-19. Aktualne dane można sprawdzić w raporcie koronawirusa w Polsce.  

Polski NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus. Które kraje są wolne od COVID-19?

Pacyfik pozostaje najmniej zakażonym przez COVID-19 regionem na świecie - wynika z danych BBC. Przyczyniły się do tego przede wszystkim odległość, a poza tym bardzo wczesne zamknięcie granic.

Serwis koryogroup.com (promujący odpowiedzialną turystykę do najmniej znanych krajów świata) podaje, że do tej pory żadnych przypadków zakażenia koronawirusem nie zgłosiło dotąd 10 krajów. Na liście znajdują się: Vanuatu, Samoa, Kiribati, Mikronezja, Tonga, Palau, Tuvalu, Nauru, Korea Północna i Turkmenistan.

Serwis podkreśla, że na liście uwzględniono kraje, w których – według oficjalnych deklaracji – nie zanotowano od początku pandemii żadnych przypadków COVID-19. Eksperci uważają jednak, że w części z tych krajów przypadki zakażenia nie zostały po prostu zgłoszone. Jako przykład mało wiarygodnych państw w kwestii oficjalnych statystyk dot. koronawirusa podaje się komunistyczną Koreę Północną. 

Co wiemy o koronawirusie?

Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego - od objawów zwykłego przeziębienia, po ciężkie stany przebiegające z niewydolnością oddechową. Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem to gorączka, suchy kaszel i zmęczenie, ale wiadomo już, że zakres objawów jest dużo większy. Należy wymienić też takie objawy jak: ból głowy, zapalenie spojówek, ból gardła, bóle mięśni, biegunka, utratę smaku lub węchu, wysypka na skórze, odbarwienie palców rąk i nóg.

Gdy pojawią się objawy mogące wskazywać na zakażenia koronawirusem, lepiej nie zwlekać i zadzwonić na specjalną infolinię (800-190-590), do lekarza/szpitala lub stacji sanitarno-epidemiologicznej i poprosić o wskazówki dotyczące dalszego postępowania. W przypadku objawów mogących wskazywać na zakażenie koronawirusem konieczne jest przeprowadzenie testów. 

Mapa zakażeń koronawirusem - nowe dane GIS

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach.

ZOBACZ TAKŻE: 

• MSZ wprowadza trzeci poziom ostrzeżenia dla podróżujących. Ważny apel do Polaków

• Europa wchodzi w drugi lockdown. Surowe restrykcje niemal na całym kontynencie

• Jak podróżować w dobie pandemii? 10 przykazań bezpiecznego turysty

• Czy można odzyskać pieniądze za odwołany lot lub wycieczkę? WYJAŚNIAMY

___

RadioZET.pl/NC