Zamknij

Na wakacyjnej wyspie powstaną "zielone strefy". Tak władze chcą przyciągnąć turystów w pandemii

04.03.2021 11:06
Bali
fot. Shutterstock

Bali przygotowuje się do przyjęcia turystów. W popularnym regionie mają zostać wyznaczone specjalne "zielone strefy", w których w ostatnim czasie nie zanotowano zakażeń koronawirusem. To właśnie tutaj będą mogli wypoczywać przyjezdni.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że gospodarki wielu krajów ucierpiały. Szczególnie mocno dotknęła ona regiony, które utrzymują się głównie z turystyki. Jednym z miejsc, które mocno odczuły konsekwencje ekonomiczne związane z szalejącą chorobą, jest indonezyjska wyspa Bali. O tej porze roku byłoby tutaj mnóstwo zagranicznych gości.

Rejon ten szykuje się na ponowne otwarcie dla turystów. Władze wpadły na pomysł wyznaczenia "zielonych stref" na wyspie, czyli takich, w których w ostatnim czasie nie zanotowano zarażeń koronawirusem. To właśnie tutaj mogliby przyjechać turyści.

Koronawirus: na Bali powstaną "zielone strefy". Mają przyciągną turystów w pandemii

Bali to jedna z gorących wysp Indonezji. Zamieszkuje ją nieco ponad 4 mln ludzi, ale co roku odwiedza ją mnóstwo turystów. Chętnie zaglądają tutaj miłośnicy wysokich temperatur, słońca, pięknych plaż, ciepłej wody, różnorodnej roślinności i ciekawej kultury.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wyspa musiała się zamknąć na przyjezdnych. Powoli jednak władze myślą o ponownym przyjmowaniu gości. Na Bali mają powstać "zielone strefy", czyli miejsca, w których nie przybywa zachorowań na COVID-19. Prócz tego, że rejony te radzą sobie z koronawirusem, będzie obowiązywała w nich zwiększona ochrona przed zakażeniem.

Z inicjatywą wyszedł gubernator Bali Wayan Koster. W ten sposób chce umożliwić podróżnikom bezpieczną wizytę na wyspie podczas pandemii.

We współpracy z Ministerstwem Zdrowia zgodziliśmy się utworzyć "zielone strefy", które pozwolą zarówno mieszkańcom, jak i zagranicznym podróżnikom odwiedzić wolne od COVID-19 obszary na Bali - powiedział Koster podczas wirtualnej konferencji prasowej na kanale Youtube indonezyjskiego Ministerstwa Zdrowia.

W ostatnich dniach liczba aktywnych przypadków koronawirusa na wyspie zmalała. Ma to związek nie tylko z programem szczepień, ale też z ogromną pracą służb i stosowaniem się do zasad przez obywateli.

Do pomysłu przychyla się również indonezyjska minister turystyki Sandiaga Uno, która twierdzi, że Bali jest gotowe na otwarcie granic. Przy okazji podkreśliła ona, gdzie mogłyby zostać stworzone "zielone strefy". Wymieniła przy tym takie miejsca, jak:

  • Nusa Dua,
  • Ubud,
  • Kuta,
  • Sanur,
  • Nusa Penida.

Przykładowo w "zielonej strefie" w Nusa Dua przyjezdni mieliby być poddawani po przylocie badaniom w kierunku zakażenia, a personel obsługujący turystów nie wychodziłby poza wyznaczony obszar, aby nie roznosić potencjalnego patogenu.

Przypominamy, że od początku pandemii na Bali koronawirusem zaraziło się prawie 35 tys. osób, z czego 943 zmarły.

Źródło: Travel Off Path