Zamknij

Koronawirus: ostrzeżenie dla podróżujących. O czym trzeba pamiętać?

Redakcja
22.01.2020 10:07
Pasażerka w masce
fot. Shutterstock

Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat dla podróżnych dotyczący nowego koronawirusa (2019-nCoV), który wywołuje zapalenie płuc. Eksperci ostrzegają, że to śmiercionośny wirus, który przenosi się między ludźmi. GIS opublikował zalecenia dla osób planujących wyjazd do Wuhan w Chinach.

Występowanie przypadków zakażenia nowym koronawirusem nie jest ograniczone do Chin. Zanotowano również przypadki zachorowań u osób powracających z chińskiego miasta Wuhan do krajów regionu utrzymujących intensywne stosunki społeczno-gospodarcze z Chinami (Tajlandia, Japonia, Korea Południowa). Przypadki zachorowania potwierdzono również w USA i Australii. Według obecnych doniesień, odnotowano łącznie 9 przypadków śmiertelnych i 440 zachorowań

Koronawirus: ostrzeżenia dla podróżujących

Jak podaje GIS, źródło infekcji nie jest na razie znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń w Chinach. Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego. Objawy zachorowania obejmują gorączkę, kaszel i duszność. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, że obecnie istnieje umiarkowane prawdopodobieństwo zakażenia podróżujących z krajów UE/EOG odwiedzających Wuhan. Według doniesień medialnych, międzynarodowe lotnisko Wuhan Tianhe wdrożyło kontrolę pasażerów wylatujących z Wuhan w Chinach. Mierzona jest temperatura, a pasażerowie gorączkujący są obejmowani tymczasową kwarantanną.

Zalecenia dla podróżnych planujących podróż do Wuhan w Chinach:
  • unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • przestrzeganie zasad higieny rąk,
  • podróżni z ostrymi objawami ze strony układu oddechowego, którzy przebywali w Wuhan, powinni zgłosić się do lekarza i przekazać informację o historii podróży do tego miasta.

Ponadto, ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi. Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Koronawirus z Chin jest już w USA. Jak się ustrzec przed zarażeniem?

•  Koronawirus wydostał się z Azji. Liczba ofiar śmiercionośnego wirusa rośnie

___

RadioZET.pl/GIS, rp.pl/NC