Zamknij

W Chorwacji rośnie liczba zakażeń koronawirusem. MSZ odradza podróże do tego kraju

25.08.2020 13:09
Chorwacja, Dubrownik
fot. Shutterstock

Chorwacja coraz gorzej radzi sobie z pandemią koronawirusa. Ze względu na duży odsetek nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do tego kraju poza tymi, które nie są konieczne – poinformował resort na Twitterze oraz na portalu "Polak za granicą".

W Chorwacji liczba osób zarażonych koronawirusem cały czas rośnie. Na portalu "Polak za granicą" Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że poziom zakażeń w tym kraju "jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową", uwzględniając liczbę ludności i osób przebywających tam tymczasowo - turystycznie.

Chorwacja. MSZ odradza podróże do tego kraju

– MSZ RP odradza podróże do Republiki Chorwacji, które nie są konieczne z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych zarażeń na #COVID19 – napisało we wtorek MSZ na Twitterze.

Portal zaznacza, że w całej Chorwacji obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego, w tym na promach i w taksówkach, instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta np. na pocztach i dworcach, w bankach, kantorach i punktach usługowych jak np. fryzjer, kosmetyczka.

– Wprowadzono ograniczenie godzin pracy obiektów gastronomicznych i rozrywkowych - wszystkie mają obowiązek zamknięcia najpóźniej o północy – zaznaczyło MSZ w informacji dla podróżnych. Co więcej, obiekty gastronomiczne i rozrywkowe mogą prowadzić obsługę klienta wyłącznie na wolnym powietrzu (w ogródkach i na tarasach obiektów).

Wprowadzono też ograniczenie liczby gości na weselach, pogrzebach oraz imprezach prywatnych organizowanych w obiektach publicznych.

Chorwackie władze apelują o zachowanie dystansu 1,5 m. W poszczególnych rejonach o najwyższym natężeniu zakażeń możliwe jest wprowadzanie czasowych obostrzeń o charakterze lokalnym.

MSZ przypomina, że szczegółowe informacje dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej, obostrzeń oraz zasad podróżowania do tego kraju znajdują się na stronie internetowej MSZ oraz profilu facebookowym polskiej ambasady w Zagrzebiu.

W Chorwacji odnotowano ogółem 8 311 przypadki zakażenia koronawirusem. 173 osoby zmarły z powodu COVID-19 (stan z dnia 25 sierpnia). Już od końca czerwca kraj notuje coraz więcej zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Główne skupiska infekcji to Zagrzeb oraz Dalmacja - popularne wśród turystów z Polski. 

Źródło: PAP