Zamknij

Grecja. Biura podróży odwołują wycieczki. Co z klientami?

02.10.2020 14:48
Podróżniczka z plecakiem - Ateny
fot. Shutterstock

Od 3 października osoby podróżujące z Polski do Grecji muszą okazać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Z powodu wprowadzonych obostrzeń biura podróży poinformowały o zawieszeniu wycieczek do tego kraju. Touroperatorzy zachęcają do zamiany rezerwacji na inne kierunki dostępne ofercie, m.in. Egipt, Turcję czy Wyspy Kanaryjskie.

Ambasada Grecji w Polsce podała, że testy na COVID-19 mogą zostać wykonane nawet kilka godzin przed wylotem. Pasażer musi mieć jednak wynik takiego badania przy sobie, jeszcze przed wjazdem do Grecji. Podkreślono jednocześnie, że testy wykonane wcześniej niż 72 godziny przed wylotem, nie będą ważne. 

Koronawirus w Grecji. Biura podróży odwołują wycieczki

W związku z zapowiedzianymi restrykcjami niektóre biura podróży w Polsce poinformowały o zawieszeniu wszystkich wycieczek do Grecji.

"Jesteśmy zmuszeni odwołać wszystkie czarterowe imprezy turystyczne do Grecji od dnia 3.10.2020 r." – napisało na swoim profilu biuro TUI. "Klienci, którzy przebywają w Grecji, będą informowani szczegółowo na temat powrotu. Zwrot środków za anulowane imprezy turystyczne nastąpi w ciągu 14 dni od oficjalnej informacji z anulacją – dodano. 

Wycieczki do Grecji odwołało również biuro Rainbow. "Zmuszeni jesteśmy anulować ostatnie wyloty do Grecji planowane od dnia 3.10 do końca sezonu letniego" – czytamy w komunikacie Rainbow. "Czynione były w międzyczasie intensywne wysiłki, aby ten wymóg jednak złagodzić bądź przesunąć jego wprowadzenie np. o tydzień w czasie, (...) ponieważ nie zakończyły się one sukcesem, stąd konieczność decyzji jak powyżej" – wyjaśniono. 

Touroperator dodał, że dla każdej rezerwacji objętej przymusową anulacją przygotuje indywidualne propozycje zastępcze na inne destynacje m.in. Gran Canarię, Tunezję, Turcję lub Egipt, gdzie zwiększono liczbę miejsc na kolejne wyloty.

Itaka poinformowała, że oficjalna decyzja w sprawie odwołania wycieczek do Grecji jeszcze nie zapadła. Jeśli jednak tak się stanie, to klienci zostaną o tym niezwłocznie poinformowani. "Przedstawiciele biura będą kontaktować się ze wszystkimi klientami, których rezerwacja zostanie objęta anulacją, w celu zaprezentowania dostępnych opcji" – podano. Touroperator zachęca do zamiany rezerwacji na inne kierunki, m.in. Egipt, Turcję czy Wyspy Kanaryjskie.

Grecja. Wjazd tylko z negatywnym wynikiem testu 

1 października rząd Grecji ogłosił, że podróżujący z Polski od 3 października muszą przedstawić negatywny wynik testu molekularnego (PCR) dla COVID-19. Koszty takich testów i obowiązek ich wykonania w Polsce spoczywa na podróżujących. Badanie należy wykonać nie później niż 72 godziny przed przylotem. 

Ambasada dodała, że nowe obostrzenia dotyczą również obywateli greckich, stałych mieszkańców Grecji i osób podróżujących z istotnych powodów zawodowych. Podróżni powinni zostać poddani badaniu laboratoryjnemu RT-PCR z użyciem wymazu z jamy ustno-gardłowej lub nosogardłowego. 

Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19 powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej. Dzieci poniżej 10 roku życia nie podlegają obowiązkowi wykonywania testu PCR.

Źródło: TVN24, PAP