Zamknij

Islandia wprowadza zmiany dla turystów. Dwa testy na COVID-19 i pięć dni kwarantanny

17.08.2020 09:53
Islandia
fot. Shutterstock

Islandia wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Wszystkie osoby wjeżdżające do kraju będą musiały przeprowadzić w czasie swojego urlopu dwa testy na koronawirusa i dodatkowo przejść 5-6 dniową kwarantannę po przyjeździe. Alternatywą dla turystów będzie pełna, dwutygodniowa kwarantanna.

Zaostrzenie reguł dla podróżujących na Islandię to efekt ponownego wzrostu liczby przypadków koronawirusa. Chociaż w porównaniu z innymi krajami wskaźnik zachorowań jest niski (112 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2), trzeba podkreślić, że Islandia jest niewielka i zamieszkuje ją łącznie ponad 300 tys. osób.

Islandia: nowe restrykcje dla podróżujących 

Zmiany dla podróżujących mają wejść w życie już 19 sierpnia. Każda osoba przybywająca na Islandię będzie musiała przejść dwa testy PCR na koronawirusa. Pierwszy trzeba wykonać tuż po przylocie na lotnisku (kosztuje ok. 250 zł, jeśli zapłacimy przed przyjazdem), a drugi – 5-6 dni później w najbliższej placówce medycznej (ten ma już być darmowy). Warto tutaj podkreślić, że do momentu uzyskania drugiego wyniku testu podróżni muszą się poddać obowiązkowej kwarantannie. Dla tych, którzy planują urlop na Islandii, wiąże się to z koniecznością przymusowego przedłużenia pobytu o minimum pięć dni. Władze kraju dają podróżnym wybór - alternatywną jest pełna, 14-dniowa kwarantanna. 

Z nowych przepisów zwolnieni są jedynie małoletni, a więc osoby urodzone w roku 2005 lub później. Do tej pory przepisy na Islandii nie były tak restrykcyjne – dwa testy na COVID-19 musieli przeprowadzać tylko turyści pozostający na terenie Islandii na okres dłuższy niż dziesięć dni.

Z oficjalnych danych wynika, że w lipcu Islandię odwiedziło około 45 tysięcy zagranicznych podróżnych, czyli aż o 80 procent mniej niż w lipcu ubiegłego roku. W porównaniu z ubiegłym rokiem nie ma praktycznie Amerykanów, a najwięcej na Islandii było turystów z Danii i Niemiec. Na trzecim miejscu pod względem zagranicznych turystów znaleźli się Polacy, choć to zaledwie 3181 osób (w lipcu ubiegłego roku na Islandię przyjechało z Polski ponad trzy razy tyle turystów). 

Źródło: www.covid.is, fly4free.pl