Zamknij

Laponia. Św. Mikołaj pracuje mimo pandemii. "Nie odwołamy świąt"

23.10.2020 11:13
Rovaniemi, wioska św. Mikołaja
fot. East News

Laponię, podobnie jak inne miejsce na świecie, dotknął poważny kryzys z powodu pandemii. Chociaż Święty Mikołaj jest zaniepokojony obecnymi problemami, Boże Narodzenie 2020 nie zostanie odwołane. Pomimo trudnych okoliczności, przygotowania idą świetnie  – taki komunikat przekazało Biuro Świętego Mikołaja w Rovaniemi.

Do Rovaniemi, gdzie jest oficjalne biuro Świętego Mikołaja, zima przyszła w ostatnich dniach, a w niektórych regionach Laponii śniegu jest już ponad 30 cm. – W Rovaniemi każdego roku "święta są świętami" – powiedziała Sanna Karkkainen kierująca biurem Visit Rovaniemi.

Wyjaśniła, że to, co najbardziej przyciąga przyjezdnych, to "gwarancja śniegu i magia północy, zorza polarna oraz renifery". 

Laponia. Św. Mikołaj też przestrzega restrykcji

– Jedną z najwspanialszych rzeczy wiążących się ze świętami, która tak jak wszystko inne została ograniczona przez pandemię, jest wspólne spędzanie czasu – przyznał Święty Mikołaj. –Zdecydowanie warto być grzecznym i w tym roku, a szczególnie dobry sposób okazania grzeczności to podtrzymanie w bezpieczny sposób kontaktu z przyjaciółmi czy bliskimi – dodał.

Podkreślił, że również on sam jako "strażnik dobrego postępowania" przestrzega oficjalnych zaleceń sanitarnych takich jak przykładne mycie rąk czy zachowanie fizycznego dystansu.

Skrzaty, pomocnicy Mikołaja, noszą maseczki, a sam Mikołaj przyjmuje gości w swoim biurze zza pleksi w kształcie piernika.

– Niech czas oczekiwania na święta będzie szczególnie dobry – życzy Święty Mikołaj polskim czytelnikom.

ZOBACZ TAKŻE: Kraina zorzy polarnej, reniferów i św. Mikołaja. Poznajcie Laponię

Laponia. Kryzys z powodu pandemii

W tym roku jednak z powodu pandemii i międzynarodowych ograniczeń w podróżowaniu, Rovaniemi i cała Laponia spodziewają się większej liczby turystów krajowych.

– Rovaniemi wciąż jednak czeka na międzynarodowe grupy turystów, ale to, ilu ich przybędzie w tym sezonie, trudno przewidzieć – przyznaje Karkkainen. Dodaje, że liczba popularnych dotychczas lotów czarterowych z turystami z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoch czy Chin spadła rekordowo w związku z koronawirusem. Finowie, liczebnie, nie są w stanie ich zastąpić.

W poprzednich latach wioskę Świętego Mikołaja w Rovaniemi każdego roku odwiedzało średnio ponad pół miliona osób, z czego ponad 100 tys. w samym grudniu.

Na początek listopada w wiosce zaplanowane jest oficjalnie tradycyjne otwarcie świątecznego sezonu. Ta uroczystość, organizowana w Rovaniemi corocznie od ponad 50 lat, w tym roku - jako znak obecnych czasów - odbędzie się wirtualnie i śledzić będzie ją można na całym świecie.

Źródło: PAP