Zamknij

Osiem linii lotniczych nadal może latać do Polski. Muszą spełnić kilka warunków

Redakcja
20.03.2020 12:48
Samolot KLM
fot. pixabay

Urząd Lotnictwa Cywilnego od dnia zawieszenia międzynarodowych połączeń pasażerskich, wydał zgodę ośmiu przewoźnikom na przylot do Polski. Chodzi o np. Aeroflot, Turkish Airlines, KLM - poinformował resort infrastruktury. Jest jednak warunek - samolot musi przylecieć bez pasażerów.

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego od 15 do 28 marca zostały zawieszone międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze do Polski. Wyjątkiem są loty cargo, bez ładunku, bez pasażerów, loty państwowe oraz wykonywane w celu ochrony ratowania życia lub zdrowia ludzkiego, czy ochrony porządku publicznego. Z kolei od 16 marca także do 28 marca br. obowiązuje zakaz wykonywania komercyjnych przewozów lotniczych, w których przewozi się pasażerów w ruchu krajowym - w tym przypadku z wyłączeniem przelotów wykonywanych w interesie publicznym lub państwa.

Loty z Polski. Cudzoziemcy chcą się wydostać za granicę

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, operatorzy lotniczy mogą wykonywać rejsy po swoich obywateli do Polski na zasadzie wzajemności. Zgodnie z procedurą, linia lotnicza prosi Urząd Lotnictwa Cywilnego o wyrażenie zgody na operację polegającą na przylocie na polskie lotnisko bez pasażerów (operacja "ferry") i odlot z niego z pasażerami. ULC musi wyrazić zgodę, a następnie poinformować Polską Agencję Żeglugi Powietrznej o wyrażeniu zgody, a następnie podaje numer takiego lotu.

Aby przewoźnik mógł przylecieć do Polski, musi spełnić określone warunki. "Przewóz musi nastąpić czarterowym rejsem, przewoźnik musi posiadać czarterowy nr tego rejsu. Ponadto, przewoźnik nie może mieć pasażerów na pokładzie w drodze do Polski" - przekazał resort.

Ministerstwo Infrastruktury przekazało, że do tej pory zgodę od ULC na wykonanie takich rejsów do Polski otrzymało ośmiu przewoźników, m.in. Aeroflot, Turkish Airlines, KLM, Blue Panorama.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/PAP/NC