Zamknij

Koronawirus w samolocie. 12 zarażonych pasażerów na pokładzie

05.06.2020 09:41
Koronawirus na pokładzie samolotu
fot. Shutterstock

U 12 pasażerów, którzy przylecieli do Grecji samolotem linii Qatar Airways, potwierdzono zakażenie koronawirusem. Wszystkie osoby, które podróżowały tym rejsem, zostały poddane kwarantannie.

Samolot Qatar Airways leciał ze stolicy Kataru do Aten. Po wylądowaniu maszyny służby lotniskowe przeprowadziły szybkie testy przesiewowe. Okazało się, że 12 z 91 pasażerów lotu uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Qatar Airways. 12 pasażerów z koronawirusem

Zgodnie z procedurą wszyscy pasażerowie, którzy znajdowali się w samolocie, muszą odbyć obowiązkową kwarantannę. Osoby z pozytywnym wynikiem pozostaną w niej 14 dni, a pozostali będą obserwowani przez tydzień, po czym jeszcze raz przejdą testy na obecność COVID-19. 

Greckie media informują, że zarażeni pasażerowie przesiadali się na lotnisku w Doha z różnych lokalizacji. Dziewięciu z nich to Pakistańczycy, dwóch to Grecy mieszkający w Australii, a jedna osoba jest obywatelem Japonii.

- Wiedzieliśmy, że może dojść do takich sytuacji. Najbezpieczniejszym wyjściem byłoby nie otwierać się na turystykę, ale oznaczałoby to ogromne zniszczenia gospodarcze (...) Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to podzielić kraje na „bezpieczne” i „niebezpieczne” - powiedział prof. Nikolaos Sipsas, ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych, cytowany przez "The Guardian".

Grecja. Loty z i do Kataru zawieszone

Grecja ma być otwarta na przyjazdy turystów od 15 czerwca (dotyczy to również Polski). Jak podało greckie MSZ, do połowy czerwca wszyscy przyjezdni, niezależnie od narodowości, muszą przejść obowiązkowy test na koronawirusa i spędzić noc w wyznaczonym hotelu.

W kolejnym etapie łagodzenia obostrzeń, który potrwa od 15 do 30 czerwca, na ruch międzynarodowy otworzy się również lotnisko w Salonikach. W tym okresie obywatele 29 krajów będą mogli wjechać do Grecji bez obowiązkowej kwarantanny. Z kolei od 1 lipca loty międzynarodowe mają być wznowione na wszystkie greckie lotniska.

Źródło: The Guardian, rp.pl