Zamknij

Zakaz spożywania alkoholu na ulicach. Tak władze Paryża chcą walczyć z koronawirusem

23.02.2021 10:41
Policja w Paryżu
fot. Geoffroy van der Hasselt/AFP/East News

Władze Paryża zdecydowały, że w ramach walki ze zgromadzeniami w dobie pandemii, na niektórych ulicach miasta będzie zabronione spożywanie alkoholu. Wprowadzenie tego zakazu ma na celu ograniczenie transmisji koronawirusa. Za nieprzestrzeganie nowych przepisów będą groziły wysokie mandaty. 

Europa przygotowuje się na trzecią falę pandemii. Część krajów przedłuża lockdowny i obowiązujące obostrzenia w celu zatrzymania wzrostu zakażeń. Władze stolicy Francji wprowadziły nowe restrykcje, zgodnie z którymi zabronione jest spożywanie alkoholu na ulicach.

Paryż.  Zakaz picia alkoholu na niektórych ulicach

O wprowadzeniu zakazu spożywania alkoholu poinformowała paryska policja. Przepis ten będzie obowiązywał na najbardziej ruchliwych ulicach Paryża, w godzinach od 11 do 18. Złamanie tego obostrzenia grozi grzywną w wysokości 135 euro (ponad 600 złotych). 

Zakaz ma obowiązywać przez kolejne 15 dni, a celem jego celem jest zniechęcenie paryżan do zgromadzeń.

Francuskie władze w ostatnich dniach podjęły decyzję o zaostrzeniu restrykcji w Nicei, gdzie od kilku dni mocno wzrasta liczba zakażeń koronawirusem. Władze departamentu Alpy-Nadmorskie zdecydowały o wprowadzeniu lokalnych lockdownów w kilkunastu gminach na 15 dni.

W ciągu ostatniej doby we Francji zakażenie koronawirusem zarejestrowano u 4646 osób, w szpitalach zmarło 333 chorych. Od początku pandemii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 84 639, a zarażonych do 3 609 827 – podała w poniedziałek Agencja Zdrowia publicznego (SPF).

Francja. Najdłuższa godzina policyjna w Europie

We Francji obowiązuje najdłuższa w Europie godzina policyjna, trwa od godz. 18 do 6. Opuszczać dom można wówczas tylko z uzasadnionych powodów, jak praca, wizyta u lekarza czy ważne sprawy rodzinne. Znajdując się w tym czasie w przestrzeni publicznej, należy mieć przy sobie zaświadczenie, w którym podaje się swoje dane i powód, dla którego przebywa się poza miejscem zamieszkania.

We Francji zamknięte są bary, restauracje, kina, teatry, muzea, siłownie i wyciągi narciarskie. Otwarte pozostają szkoły. W niektórych regionach kraju być może zostaną wprowadzone jeszcze surowsze ograniczenia, w związku z rozprzestrzenianiem się nowych wariantów wirusa.

Źródło: PAP